Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

Senioři se již z nelegálního domova v Havířově přestěhovali (MF DNES)

Přibližně dvacet lidí důchodového věku v minulých dnech definitivně opustilo prostory havířovské ubytovny Impuls, kde donedávna provozovala černý domov důchodců společnost Vladimíry Martinkové AS-Senior.

„Většina z nich se přesunula do Senior domu Pohoda v Českém Těšíně. Dva seniory si vzali rodinní příslušníci domů a jeden šel do havířovského domova Luna,“ uvedla Vladimíra Martinková, která s médií nechce příliš komunikovat.
„Cítím se být poškozená jak ze strany médií, tak i několika dalších osob,“ vysvětlila šéfka AS-Senior v reakci na žádost o další informace.

Zvažuje prý podání žalob. Ředitel Senior domu Pohoda Tomáš Trubecký potvrdil příjezd nových klientů z Impulsu.

„Jedná se o 14 lidí, kteří se k nám přesunuli z Havířova.“

Právě českotěšínské zařízení bylo pro mnoho seniorů jedinou volbou.

„Jsme poměrně blízko Havířovu a patříme k mála zařízením v okolí, která v současnosti nabízejí volná místa,“ vysvětlil ředitel domova, který byl otevřen v září minulého roku a i po přemístění havířovských seniorů ještě nabízí další volná místa, a to při celkové kapacitě 118 lůžek.

Firma Asental, která prostory v hotelovém domě společnosti AS-Senior v Havířově pronajímala, chce nyní vrátit prázdné pokoje do původního stavu.

„Budeme je následně nabízet lidem k ubytování,“ přiblížil jednatel Lukray Service Januš Kurzeja.

Senioři museli Impuls opustit poté, co vyšlo najevo, že se společnost Vladimíry Martinkové AS-Senior starala o zhruba dvacet klientů v neregistrovaném zařízení. Za porušení zákona o sociálních službách proto uložil krajský úřad společnosti AS-Senior pokuty ve výši 180 tisíc korun, které nyní vymáhá.

„Aktuálně vedeme další řízení o správním deliktu kvůli poskytování pobytových sociálních služeb bez oprávnění, tedy bez registrace. Podle zákona můžeme uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun,“ popsal vedoucí krajského sociálního odboru Daniel Rychlik.

Kraj už také zrušil společnosti AS-Senior registraci sociální služby: osobní asistence. Vladimíra Martinková se sice odvolala, ale verdikt už potvrdilo i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Cítím se být poškozená jak ze strany médií, tak i několika dalších osob. Vladimíra Martinková, AS-Senior.

Vedeme další tři řízení kvůli poskytování pobytových sociálních služeb bez registrace. Daniel Rychlik, krajský úřad.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:26.