Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

V Pardubicích vzniká oáza pro autistické děti (Právo)

„Centrum se teď zaměřuje na vzdělávání pracovníků v nových metodách, na profesní rozvoj, na odbornost, která je zárukou kvalitně poskytovaných služeb. Důležitá je včasná a komplexní pomoc rodinám s dětmi s PAS (poruchami autistického spektra), osvěta a podpora akcí zaměřených na porozumění problematiky autismu,“ řekla Právu ředitelka pardubického Rodinného integračního centra Hana Janiková.

Centrum Z PASti poskytuje už od ledna roku 2015 v terénu, návštěvami rodin, dvě sociální služby, a to Ranou péči pro rodiny s dětmi s PAS ve věku 1–7 let a Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi s PAS ve věku 8– 18 let. Vedle těchto služeb centrum Z PASti umožňuje rodinám navštěvovat další doplňkové aktivity, například canisterapii, muzikoterapii, arteterapii, doprovázení a péči o dítě.

Velmi oblíbené a žádané jsou rodičovské, mužské a sourozenecké skupiny, aktivity pro rodiny s dětmi – Autínek a Autík, kroužky pro děti – Áčko. Ve speciální mateřské škole Lentilka je už celá třída autistických dětí.

Pardubický kraj se tak dostal na českou špici v komplexnosti péče o autistické děti. Těch v posledních letech přibývá. Dnes už je autismus diagnostikován u jednoho procenta narozených dětí.

„Za tuto pomoc jsme nesmírně vděční. Pro rodinu je péče o autistické dítě nesmírná zátěž, neuvěřitelný stres. Takové dítě vyžaduje péči 24 hodin denně,“ svěřila se Právu matka autistického chlapce Gabriela Hůlová.
„Máme úkoly ve třech oblastech – ve zdravotnictví, kde je potřeba zajistit včasnou diagnostiku PAS, ve školství, kde potřebujeme získat prostředky pro asistenty autistických dětí, aby mohly být v normálních třídách, a v oblasti sociální. Tam musíme zmapovat bílá místa, kde péče není dostupná,“ shrnul úkoly v závazku Pardubického kraje radní Pavel Šotola (KPK).

Město Pardubice pro vybudování a otevření autistického centra Z PASti přispívá především finančně. Podle náměstka primátora Jakuba Rychteckého (ČSSD) bylo prvním krokem uvolnění částky 170 tisíc korun.

Pardubicko se zapojí do celorepublikové kampaně „Rozsviťme se modře“. Světový den zvýšení povědomí o autismu bude 2. dubna. Pardubicemi projde už 1. dubna průvod autistických dětí s rodiči a vypustí modré balónky. Modrá je barvou naděje pro autisty, že budou pochopeni a přijati do společenství. Modře bude nasvíceno i několik pardubických budov, ale například i Morový sloup v Chrudimi.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 27.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 10:00.