Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

Úředníci odvracejí fámu o protežování Romů (Lidové noviny)

Blog byl reakcí na nedávno schválenou vládní romskou strategii, ve které se kabinet Bohuslava Sobotky mimo jiné zavázal, že pomůže Romům lépe sehnat práci. Malého pokroucený výklad vládních úmyslů teď spustil lavinu výhrůžek a urážek vůči Sobotkovým lidem, hlavně směrem k ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi z ČSSD, gestoru romské strategie. A víc než kdy jindy zaměstnal vládní úředníky, kteří teď musí lidem vysvětlovat, že jde jen o fámu.

Komu stát pomáhá

„Je to naprostý blud, který opravdu hraničí s nenávistnými projevy,“ reagovala na čerstvou antiromskou kampaň mluvčí ministerstvo pro lidská práva Jarmila Balážová.

Ve vládním dokumentu se píše, že „osoby ohrožené rasovou diskriminací a příslušníci etnických menšin“ by měli být více zapojeni do programu aktivní politiky zaměstnanosti. Ten už teď podporuje především ekonomicky slabé, handicapované, ale i diskriminované lidi bez práce. Ministerstva se teď snaží škody napáchané jeho výkladem mírnit. Používají k tomu zejména web Hejtomat, který provozují spolu s vládní Agenturou pro sociální začleňování a kde (nejen) vládní úředníci vyvracejí mýty a nepravdy.

„Někteří lidé jsou vyděšení a žádají vysvětlení, jiní prostě jenom nadávají. Snažíme se postupně reagovat na všechny, ale je jasné, že podobný blábol si vždycky najde víc čtenářů než deset vysvětlujících reakcí ministerstva,“ řekl LN mluvčí ministryně práce Petr Habáň.

Na Hejtomatu se tak objevují články s titulky „Gadžo, padej dozadu do fronty, Romové mají přednost!“, které podrobně vysvětlují cíle vládní Strategie romské integrace na roky 2015 až 2020. Čtenáři tam mimo jiné najdou celé znění dokumentu.

Úřady ale vědí, že to nestačí, a přemýšlejí o ucelenější kampani, která má záměry vlády s romskou komunitou osvětlit.

Jenže jak vyvracet fámy o Romech v zemi, kde více než třetina lidí nechce mít Roma za souseda a kde se vůči romské komunitě vymezují i politické strany a také prezident?

Oba zainteresované úřady zatím tápou.

„Kolik dalších vrcholných politiků je ochotno dnes vystoupit a říci bez vyzvání Já nesouhlasím s tím, jak se vede debata týkající se Romů?“ poznamenala Dienstbierova mluvčí Balážová.

Nejcitlivější problémy Sobotkovi ministři vědí, že je čeká nelehký úkol. Autor popisované antiromské kampaně totiž cílil na ty nejcitlivější problémy, které zdaleka netrápí jen romskou komunitu: tedy problémy s prací, bydlením a vzděláním.

„Financujeme integraci Romů opět plošně a nevyhodnocujeme ty, co pracují, ty, co chtějí pracovat, a ty, co se celoživotně flákají,“ píše autor citovaného blogu.

A některé reakce čtenářů dokazují, že mu zjevná manipulace s fakty vychází.

„Asi se stanu Romem,“ zní jedna z mnoha set reakcí čtenářů.

Přitom strategie říká, že nárok na pomoc nebude mít každý Rom automaticky.

„Klíčový bude postoj samotného uchazeče o zaměstnání, zda se sám považuje za osobu, která čelí rasové diskriminaci na trhu práce,“ vysvětluje ministerstvo.

Posuzovat to budou úřady práce a ty budou vycházet z reálných zkušeností žadatelů o pomoc. Program přitom bude dál sloužit těm nejpotřebnějším, bez ohledu na barvu pleti, zejména pak těm, kteří nemohou najít práci dlouhodobě. Pro ně budou hledat úřady práci přednostně. A na druhé straně motivovat zaměstnavatele, aby jim dávali práci, kterou bude stát po určitou dobu dotovat.

„Konkrétně se může jednat o obdobnou aktivitu, jako je soutěž Ethnic friendly zaměstnavatel,“ přemýšlí ministerstvo práce.

Sílící útoky na romskou komunitu teď přiměly Dienstbierův úřad konat. Některé reakce na vládní politiku jsou skutečně hodně hrubé, třeba ta, ve které pisatel (na webu uvedený pod jménem „podrezat“) Dienstbiera a Romy posílá do plynu. Ministr proto teď plánuje schůzku s šéfem internetové kriminality, chce požádat o pomoc s monitoringem podobných stránek a s řešením těch nejnenávistnějších projevů.

Skupiny uchazečů o zaměstnání, kterým je věnována zvláštní pozornost

  • zdravotně postižení
  • děti do 25 let
  • absolventi vysokých škol po dobu 2 let po úspěšném ukončení studia, nejdéle však do 30 let věku
  • těhotné ženy, kojící ženy a matky do devátého měsíce po porodu
  • osoby pečující o dítě do 15 let
  • osoby starší 50 let věku
  • osoby, které jsou vedeny v evidenci uchazečů o zaměstnání déle než 6 měsíců
  • osoby, které potřebují zvláštní pomoc; těmito osobami se rozumí zejména fyzické osoby, které se přechodně ocitly v mimořádně obtížných poměrech nebo které v nich žijí, fyzické osoby společensky nepřizpůsobené, fyzické osoby po ukončení výkonu trestu odnětí svobody a fyzické osoby ze sociokulturně znevýhodněného prostředí.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 27.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 18:33.