Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

Boj s Alzheimerem: pomůže i ovčín a nová zahrada (MF DNES)

Jednou z jeho náplní je starost o nemocné Alzheimerovou chorobou. Funguje zde i poradna.

„Náš domov má za sebou velkou rekonstrukci, přístavbu a revitalizaci zahrady. Ten proces byl dost složitý, za provozu. Klienti i zaměstnanci se dvakrát stěhovali, ale zvládli jsme to a jsme v takových krásných prostorách, kterých si budeme užívat,“ řekla při sobotním slavnostním zakončení prací Matějková.

V sobotu odpoledne navštívil ždírecký domov důchodců také premiér Bohuslav Sobotka při své návštěvě Vysočiny. V projevu poděkoval všem poctivým daňovým poplatníkům, protože jen díky nim je možné budovat taková zařízení, jaké stojí ve Ždírci.

„Solidarita ve společnosti je strašně důležitá. A je důležité, aby tady zůstávala i v příštích letech, abychom na ni nezapomínali,“ pravil Sobotka.

„Je důležité, aby neklesl objem prostředků, které dáváme na financování sociálních služeb,“ uvedl.

Poradny vzniknou i v dalších okresech Vysočiny Ždírec se stal krajským centrem péče o lidi trpící demencí. S ohledem na zvyšující se počet nemocných Alzheimerovou chorobou v kraji přibudou ještě poradny v dalších městech.

„Nebudeme do budoucna moci všechny klienty obsloužit v lůžkovém zařízení a bude nutno podpořit cestu sociálních služeb. Centrum jsme vybudovali zde ve Ždírci a budeme chtít ještě zřídit jednotlivé pobočky ve zbývajících okresech a dostat se k jednotlivým rodinám,“ doplnil Krčál.

Poradny by podle něj měly začít do konce roku fungovat v několika dalších domovech důchodců.

„Zařízení máme vytipované. V Pelhřimově a Žďáře nad Sázavou chceme spolupracovat s městem, které zřizuje domov pro seniory. V Havlíčkově Brodě a Třebíči máme vlastní krajská zařízení, při kterých by to mohlo fungovat,“ sdělil radní.

Ve ždíreckém domově je celkem 116 míst, z toho 70 je určených pro staré lidi s demencí. Zájem o tato místa je velký, v pořadníku je přibližně 300 žádostí.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 10:03.