Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

Sociální služby: Hejtmani požadují 721 milionů, ministryně souhlasí (denik.cz)

„Myslím, že je to otázka možná pár týdnů, a věřím, že se dohodneme," uvedla ministryně.

Také jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) věří, že vláda požadavek hejtmanů vyslyší. Do tří měsíců by podle něj v této věci mělo být jasno, a to i v tom, zda část půjde z vládní rezervy prostřednictvím ministerstva financí nebo zda do toho bude zapojeno také ministerstvo práce.

Kraje od letošního roku poprvé rozdělují podporu, kterou dosud organizacím dávalo přímo ministerstvo. Rozdíl ve financování v letošním pilotním roce a v minulých letech podle Haška představuje zhruba 700 milionů korun. Šéf asociace poukázal na to, že se zvyšovaly platy pracovníků v sociálních službách a ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle něj sečetl peníze na sociální služby s prostředky určenými na platy.

„Ty platy se týkají pracovníků v sociálních službách, nicméně nejde z nich financovat ty samotné sociální služby," podotkl Hašek. Proto podle něj v letošním roce deficit v celé oblasti vznikl.

Vyhodnocení převodu

Ministryně uvedla, že v současnosti se teprve vyhodnocuje převod financování sociálních služeb na kraje. Loni podle ní o financování sociálních služeb opakovaně jednala ministerstva práce a financí s Asociací krajů, ale výsledek se podle ní ukázal jako nulový.

„Chtěla bych vyjádřit za sebe jako za ministryni práce a sociálních věcí plnou podporu Asociaci krajů, když požaduje ještě v letošním roce dofinancování sociálních služeb," uvedla. Je to podle ní velmi důležité nejen kvůli chybějícím 700 milionům korun, ale i kvůli tomu, že letošní rok je přechodový mezi minulým a budoucím obdobím kvůli evropským fondům.

O penězích na sociální služby spolu vláda a hejtmani jednali zatím na posledním setkání, které se uskutečnilo loni 15. září. Kraje tehdy na financování sociálních služeb požadovaly navíc 150 milionů korun. První místopředseda rady Asociace krajů Jiří Běhounek uvedl, že kraje by mohly s vládou uzavřít memorandum, jak finančně zajistit pětileté překlenovací období sociálních služeb.

Zdroj: denik.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 04:28.