Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

I předávání dítěte je radost, říká pěstounka (ct24.cz)

"Pěstounkou jsem už třetí rok, hned od doby, kdy to bylo možné. Toto je naše páté miminko, opět chlapeček," říká Luďka Kamenská a s láskou přitom chová novorozence v zebrovaných dupačkách.

Péče o miminka je nejen její radost, ale i povolání. A to i přesto, že nikdy neví, kdy jí úřad nějaké dítě v nouzi svěří a jak dlouho u ní zůstane.

"Skoro každý se ptá, jak ho potom můžeme dát pryč. Taky jsem se divila, než jsme přešli do praxe. Vůbec jsem si to nemyslela, ale je to to nejlehčí, co může být," myslí si pěstounka.

"Dítě je do určité doby vaše. Potom chodí rodiče na zvykačku a najednou už je to jejich dítě. Ani si toho přechodu nevšimnete. A vy máte hroznou radost, že má rodiče, kteří ho milují a jsou šťastní, že mají vytoužené miminko. Takže i předávání je vlastně radost," dodává Kamenská.

Sama ví, jak důležitá je v útlém věku láska rodičů. Děti, které sama vychovala až do dospělosti, si adoptovala.

"Nejstarší dcerku jsem dostala z ústavu v půl roce. Byl to takový apatický ležáček. Tehdy bych dala deset let života za to, aby mohla být u někoho, kdo ji miluje. Je to nejdůležitější období v životě člověka a raná deprivace vás pak provází celý život," vzpomíná Kamenská.

Pěstouni ulevují ústavům

Díky Luďce Kamenské a dalším pěstounům, jako je ona, hlásí ústavy v Jihomoravském kraji dokonce volná místa. Velká část dětí v nouzi tak končí v rodinném prostředí. O možnost stát se náhradním rodičem na plný úvazek usiluje čím dál víc lidí. Jen loni přibylo v regionu 30 pěstounů, na krajském úřadě leží dalších 80 žádostí.

"V rámci Jihomoravského kraje je krizová péče nezletilým dětem poskytována v sedmi zařízeních s celkovou kapacitou 68 dětí. Tato kapacita dosud nebyla zcela využita," potvrdila mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančíková.

Kapacita stačí i přesto, že od 1. ledna 2015 klesl celkový počet míst v krizových centrech na jižní Moravě o 17. Brněnskému Klokánku totiž vypršela kapacitní výjimka.

Ústavy nepraskají ve švech i díky péči Luďky Kamenské. Její páté miminko s ní zůstane do května či června, pak ho předá do nové rodiny. A bude čekat na dalšího novorozence, který bude do začátku svého života potřebovat její lásku.

Zdroj: ct24.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 18.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 19:15.