Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

Animované filmy učí, jak se nezadlužit (Metro)

„Chceme předcházet situacím, kdy dluh domácnosti dostane lidi do téměř nevymahatelných exekucí. Na to nestačí jen přepsat zákon, je nutná i osvěta. Fond dalšího vzdělávání proto startuje kampaň, která je zpracována velmi zajímavým a atraktivním způsobem,“ říká Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí.

Animovaný seriál zachycuje rodinu v modelových situacích a ukazuje reakce a emoce, které jí často brání v řešení zásadních finančních problémů. Jednotlivé minutové klipy ukážou správnou cestu, kterou by lidé, kteří mají problém s financemi, měli zvolit k nalezení řešení.

„Smyslem projektu je, aby lidé získali informace o tom, jak se vyhnout zbytečnému předlužení, či jak se dostat z dluhové pasti,“ říká Miroslav Procházka, pověřený řízením Fondu dalšího vzdělávání.

Animované spoty svým obsahem doplňují Základní školení finanční gramotnosti projektu SEKO. Bezplatné kurzy probíhají po celém Česku a trvají čtyři dny. Půl dne se účastníci věnují tzv. měkkým dovednostem (naučí se například, jak správně napsat životopis a motivační dopis, jak se prezentovat při přijímacím pohovoru apod.), další tři dny patří tématům souvisejícím s financemi - od rodinného rozpočtu, přes smlouvy o úvěrech, možnosti spoření a investování, až po řešení exekucí.

Kurzu finanční gramotnosti se mohou účastnit uchazeči o zaměstnání. Jeho cílem je naučit nezaměstnané, zacházet s penězi.

Rady ve spotech

Co se dozvíte.

  • Bohatí a chudí, všichni musí počítat, šetřit a myslet na zadní vrátka.
  • Šetřením na maličkostech hodně uspoříme.
  • Dluhová past - vytloukání klínu klínem - řešte problémy s penězi, dokud je čas.
  • Debetní nebo kreditní, toť otázka!
  • Máš majetek? Půjčíme ti! -Banky nejraději půjčují majetným lidem, chtějí své peníze dostat zpět.
  • Jen ať vidí, že na to máme! -Závistivci za nás účty nezaplatí.
  • Úvěry jsou jako boty. Ty kvalitní nás netlačí.
  • Půjčují bez pravidel… Ten, kdo půjčí peníze bez pravidel, je bude také bez pravidel vymáhat.
  • RPSN a smlouvy - s finančními problémy se obraťte na občanskou poradnu.
  • chlebu a vodě - když je nejhůř, musíme se uskrovnit. Ale i špatné časy skončí.

Zdroj: Metro

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 22:27.