Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

V Turnově otevřeli nový dům pro dospělé autisty, v kraji je zatím jediný (MF Dnes)

Denní stacionář pro dospělé autisty provozuje spolek od září 2012, dosud bylo v pronajatých prostorách mateřské školy v Palachově ulici.

„Zde máme větší prostor a lépe ho můžeme přizpůsobit potřebám našich klientů,“ uvedla ředitelka spolku Slunce všem Marcela Kurfirstová.

Uspořádání místností pomyslně odpovídá názvu organizace – slunci. Ústředním bodem je velká místnost, okolo níž jsou jako paprsky menší místnosti.

„Jedna asistentka vidí z centra do všech prostor,“ řekla Kurfirstová.

Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch mentálního vývoje, jde o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Důsledkem je to, že autista dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Různou formou je postižený každý pětistý Čech. Díky přestěhování se budou moci v turnovském stacionáři postarat až o dvanáct klientů, dosud bylo maximem šest. Zájem je velký.

„Ta služba v Libereckém kraji ani širokém okolí není. Už se nám ozývají i lidé, kteří by ji potřebovali třeba za tři roky,“ řekla Kurfirstová.

Denní centrum je určeno pro ty autisty, kterým je více než osmnáct let. Většinu nákladů na vybudování stacionáře zaplatil Liberecký kraj, uhradil čtyři a půl milionu korun. Turnovská radnice věnovala pozemek a přidala čtyři sta tisíc korun. Obdobné centrum by v budoucnosti mohlo vzniknout i v jiné části kraje.

„Abychom naplnili potřebu, tak by si ho každý okres zasloužil. I když v sociálních službách asi nikdy nenaplníme, co bychom si přáli,“ uvedla krajská náměstkyně pro sociální oblast Lenka Kadlecová.

Prvotní snahou bude podle ní zřídit denní stacionář pro autisty na Českolipsku. V příštích letech by se mělo s pomocí kraje dobudovat i centrum v Turnově.

„Chceme ještě jedno patro s chráněným bytem a odlehčovacími službami,“ uvedla Kurfirstová.

Odlehčovací služby by rodině autisty umožnily například odjet na dovolenou a mít zajištěnou celodenní péči pro autistu. Na dobudování centra budou potřeba odhadem čtyři miliony korun. Spolek Slunce všem založily v Turnově rodiny těžce mentálně postižených dětí s autismem. Loni provoz stacionáře stál 1,3 milionu korun. Náklady se hradily z dotací od ministerstva práce, kraje, Turnova a příspěvků od klientů.

  • 5,2 milionu stálo vybudování denního stacionáře pro postižené
  • 400 tisíc korun a pozemek na výstavbu věnovala turnovská radnice

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:29.