Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

Průměrné mzdy rostly reálně nejvíc za pět let (LN)

„Právě růst reálných mezd je významným faktorem přispívajícím k lepší náladě domácností a jejich vyšší ochotě spotřebovávat,“ vysvětluje Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Nejvíc si na konci loňského roku polepšili zaměstnanci veřejné sféry, jejichž mzdy rostly během posledního čtvrtletí v průměru o 3,8 procenta. Důvodem je zejména rozhodnutí vlády zvýšit platy státních úředníků s platností od loňského listopadu o pět procent. V podnikatelském sektoru se platy zvedly o poznání méně, tedy o 1,9 procenta. V některých odvětvích ale platy dokonce klesaly. Například v těžebním průmyslu se propadly o necelých šest procent. Poklesy zaznamenaly i některá obory ve službách, jako agentury práce, cestovní kanceláře, bezpečnostní agentury, pojišťovny, nebo v poradenství. Polepšil si naopak hlavní tahoun české ekonomiky, tedy zpracovatelský průmysl, kde vzrostla průměrná mzda o 3,2 procenta. Dařilo se i zaměstnancům ve slévárenství, výrobě počítačových a optických přístrojů, strojírenství, ale i v potravinářství.

Na nejvyšší mzdy dosáhly jako obvykle obyvatelé Prahy, kteří mají na výplatní pásce v porovnání se zbytkem republiky zhruba o deset tisíc korun více. Průměrná mzda tu dosáhla částky 34 625 korun. Zato ale ve čtvrtém čtvrtletí téměř stagnovala, resp. zvýšila se jen o 0,5 procenta. Nejvyšším nárůstem průměrné mzdy se mohou naopak pochlubit na Vysočině, kde ve stejném období povyrostly platy v průměru o 4,1 procenta.

I když Češi po období stagnace poznají růst na svých výplatních páskách, na nadšení je příliš brzy.

„Pokud bychom srovnávali tuzemské mzdy v eurech s okolními zeměmi, devalvací z roku 2013 jsme si jednoznačně znovu pohoršili,“ upozorňuje Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Vypočítává, že zatímco v roce 2012 dosahovala průměrná mzda v Česku téměř 1000 eur, nyní se zastavila na 933 eurech. Jde tedy o druhý rok výrazného poklesu a Češi se při nákupech v zahraničí či při výběru dovolených budou muset uskromnit. Podle ekonomů nejde růst platů tak docela ruku v ruce s růstem českého hospodářství, které se za loňský rok dočkalo pozvolného ekonomického oživení. Podle předběžných odhadů rostlo HDP o dvě procenta. Zároveň se zlepšuje situace na trhu práce a pozvolna se snižuje nezaměstnanost.

„Tvorba nových pracovních míst se koncentruje zejména v nízkopříjmových pozicích, což prozatím udržuje celkový mzdový nárůst jako umírněný,“ myslí si Vejmělek.

Podle něj je ale otázkou času, než se začnou zvyšovat průměrné mzdy i v ostatních příjmových skupinách. Samotný údaj o průměrných mzdách je zajímavý, ale nevypovídá tak docela o situaci v českých domácnostech. Více než dvě třetiny zaměstnanců totiž na průměrnou mzdu vůbec nedosáhnou. Proto se udává i mediánová mzda, která byla o více než 4000 nižší než ta průměrná.

Podle analytiků by v letošním roce měly platy růst podobným tempem jako loni.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 12.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:12.