Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

Ministerstvo se chystá zákonem posvítit na nelegální podnikatele se stářím (Právo)

„Podle údajů krajských úřadů z března 2015 funguje v Česku 72 neregistrovaných poskytovatelů sociálních služeb, což je asi sedm procent z celkového počtu řádných poskytovatelů s druhem péče – domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem. S dvaceti z nich bylo zahájeno správní řízení,“ uvedl včera mluvčí resortu Petr Habáň.

Pokuta až milión, ale uzavřít je nemohou

Podle současných zákonů však nelze problémová zařízení zavřít, ale pouze pokutovat. Už loni však byla navýšena maximální pokuta z 250 tisíc na milión korun. Novela zákona o sociálních službách pak má zpřísnit dohled nad technickými a personálními standardy ústavů. Ministerstvo si chce posvítit na úroveň pobytových služeb, tedy na prostory určené klientům, pokoje uživatelů a jejich vybavení, místnosti na společné setkávání či aktivizační místnosti.

„Bude také nutné stanovit minimální standard pro odborný personál, zejména profesí sociálního pracovníka a pracovníka v sociálních službách,“ dodal Habáň.

Registrované sociální ústavy musí přijímat podle zákona všechny žadatele na základě jejich zdravotního stavu. Maximální ceny za den a noc mohou stát maximálně 380 korun.

Pokud žadatel takovou částku k dispozici nemá a nikdo mu s ní nemůže pomoci, pak se ústav musí spokojit s 85 procenty jeho důchodu.

Zbytek zůstává seniorovi jako kapesné. Ústav má také k dispozici klientův případný příspěvek na péči.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 12.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:17.