Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

Michaela Marksová: Rozhovor - Sami na výchovu dětí (ČT 1)

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Novinky ve výchově dětí chystají i sami čeští politici. Na jednání vlády míří zákon o zálohovém výživném. Má podpořit rodiče, kteří musejí s domácím rozpočtem vyjít bez finanční pomoci partnera. Počítá s tím, že by samoživitelům, kterým druhý rodič neplatí alimenty, posílal peníze stát a ten je pak zpětně sám vymáhal. Problémy neúplných rodin mapuje taky nový dokument Olgy Sommerové.

osoba /Samoživy (2014), r.: O. Sommerová/
Řekni mi, kolem těm dětem je?

Roman KOPKA, otec /Samoživy (2014), r.: O. Sommerová/
Devět, osm, sedm, šest.

Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka
Čtyři děti a jeden rodič. Roman Kopka zůstal se svými dětmi sám. Jejich matka je opustila. Dohromady mají asi dvanáct tisíc na měsíc.

Roman KOPKA, otec /Samoživy (2014), r.: O. Sommerová/
To je přežívání. Prostě fakt nevíme, co bude zejtra, jestli onemocním, kdo se o ně bude starat.

Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka
Základ je zajistit bydlení a jídlo.

osoby /Samoživy (2014), r.: O. Sommerová/
Dobrou chuť.

Roman KOPKA, otec /Samoživy (2014), r.: O. Sommerová/
Jdeme, nakoupíme zásoby a potom, že třeba nám zbyde nějaká pětikoruna, tak si opravdu můžou dovolit koupit to lízátko.

Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka
Příběhy jednoho otce a devíti matek, kteří zůstali na všechno sami, sleduje dokumentaristka Olga Sommerová.

Olga SOMMEROVÁ, dokumentaristka
Já jsem znala a znám mnoho mladých přítelkyň, které žijí v bídě, tak jsem si řekla, že do toho vstoupím.

Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka
Taky hudebnice Nikola Muchová živí sebe a dceru sama. Vztah s otcem dítěte se rozpadl.

Nikola MUCHOVÁ, matka /Samoživy (2014), r.: O. Sommerová/
Ty věci jsou prostě vždycky tři, bydlení, školka a práce. A občas dostávám i alimenty, tak jako takovou třešničku na dortě.

Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka
V Česku žije asi tři sta tisíc neúplných rodin. Právě jim by v případě, kdy jeden z rodičů neplatí, jak má, mělo pomoct zálohové výživné. Pravicová opozice ale zákon kritizuje a výhrady jsou i uvnitř koalice.

Jaroslav FALTÝNEK, 1. místopředseda strany, předseda poslaneckého klubu /ANO/
My se stavíme záporně k nějakému plošnému řešení tohoto problému.

Jiří MIHOLA, předseda poslaneckého klubu /KDU-ČSL/
Není možné, aby někdo tím, že se potýká s neplatičem, s tím ze strany toho druhého rodiče, tak se ocital v nouzi.

Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka
Ministerstvo počítá, že by ročně na zálohovém výživném vyplatilo až sedm set milionů korun. Kolik se podaří státu dostat zpět od neplatičů, neví. Na peníze by neměli nárok všichni.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Uvažujeme buď o hranici do dvě celé čtyřnásobku životního minima tak, jak je to u většiny dávek, nebo do dvě celé sedmnásobku životního minima.

Adolf BEZNOSKA, poslanec, člen sněmovního výboru pro sociální politiku /ODS/
Člověk má mít tu zodpovědnost především za výběr partnera a samozřejmě potažmo potom za své děti sám, takže nechceme, aby stát se stal jakýmsi vymahačem dluhů.

Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka
Naopak levicová opozice je připravena zákon podpořit. Jako první ale bude shodu nad konkrétní podobou úpravy hledat koalice mezi sebou. Jitka Szászová, Česká televize.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Hostem Událostí je ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, dobrý večer, paní ministryně. Podle mnohých odborníků je fakt, že by zákon o zálohovém výživném vstoupil v platnost v roce 2016, utopie. Jak daleko tedy postoupila vláda v debatách o návrhu vámi poslané normy?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Dobrý večer. My v tuto chvíli jsme u toho, že jsme navrhli věcný záměr toho zákona, který jsme ještě na vládu neposlali, protože to ještě na základě připomínek upravujeme. Ale ve lhůtě asi tak jednoho měsíce už na vládě bude.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
A jste schopná tento zákon prosadit, protože jak jsme slyšeli v tom předchozím příspěvku, hnutí ANO se na něj příliš netváří, tedy na tuto podobu věcného ...?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Víte, upřímně řečeno, mně nejde zrovna o tu podobu, které prosazuje moje ministerstvo, ale o co mi opravdu jde, abychom tady prosadili takové podmínky, které zaručí, že ti rodiče, kteří sami živí jedno dítě, o to výživné nepřijdou, respektive že ho získají. A já si myslím, že to je zodpovědnost státu, protože my mluvíme o nezaopatřených dětech, o opravdu velkém množství nezaopatřených dětí, které v této republice, která je, se řadí celosvětově mezi ty vyspělejší státy, prostě mají hlad, nemají občas na naprosto základní věci, a to nemluvím o tom, že si třeba tyhle ty děti nemohou dovolit jet se školou, se třídou na školu v přírodě nebo na lyžařský zájezd. Nicméně ono před tím rokem to zálohované výživné se objevilo v koaliční smlouvě a bohužel tenkrát ministerstvo spravedlnosti se /výpadek zvuku/ oblasti, takže to padlo na naše ministerstvo a my jsme to udělali tak, jak nám to přísluší, to znamená, navrhli jsme to jako jakousi formu sociální dávky, byť by měla být vymahatelná, takhle to funguje v řadě evropských zemí.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Ano, paní ministryně, já se, já se omlouvám, ale je tohle to, je tohle to šťastné řešení, to, co navrhujete? Protože Asociace neúplných rodin si tím právě není jistá a má spoustu výhrad k tomu věcnému záměru zákona.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Já, je to to, co mé ministerstvo mohlo udělat a my to ještě podle připomínek asociace upravujeme. Já bych ale velice uvítala, aby se zapojilo ministerstvo spravedlnosti, které má v rukou nástroje na zlepšení vymáhání výživného v této zemi, aby s námi spolupracovalo a když to udělají oni těmi svými nástroji, tak to určitě bude levnější záležitost. Ale není to bez práce.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, já vám děkuju, na shledanou.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 12.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:36.