Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Březen:

Nezaměstnanost v Česku klesla, pomohla i mírná zima (novinky.cz)

Při mírné zimě nemusejí například tolik omezovat práce stavební firmy.

Nezaměstnanost oproti předchozímu měsíci klesla v 76 regionech. Nejvíce to bylo v okrese Rychnov nad Kněžnou (5,6 procenta), Jičín (4,9 procenta) a Plzeň-sever (4,6 procenta). Naopak růst nezaměstnanosti zaznamenal úřad práce jen v okrese Jeseník, a to o 0,2 procenta.

Na jedno místo osm uchazečů

Trend snižování nezaměstnanosti by měl pokračovat i dále, protože s příchodem teplejšího počasí se rozjedou sezónní práce a zaměstnavatelé začnou nabírat další pracovníky. Už nyní roste počet volných pracovních míst například v lázeňství nebo turismu.

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, a to 10,7 procenta. V Praze pak je podíl nezaměstnaných 5,1 procenta, což je nejméně v ČR. Nejvyšší míru nezaměstnanosti hlásilo opět Bruntálsko, a to 13,4 procenta, na Mostecku dosáhla 12,7 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 7,9 uchazeče, což je nejméně za šest let. Například na Bruntálsku ale na jedno místo připadá 39 uchazečů.

„Nejvíce pracovních míst přibývá v průmyslu, a to především ve zpracovatelském průmyslu. Není divu, protože právě průmysl v loňském roce nejvíce přispěl k růstu hrubého domácího produktu,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Nová pracovní místa, a to nejen v průmyslu, ale i v sektoru služeb by podle něj měla vznikat i v následujících měsících.

„Podíl nezaměstnaných osob bude díky tomu dále klesat a během jarních měsíců zamíří pod hranici sedmi procent, kde se naposledy nacházel v roce 2012,“ odhaduje Novák.

Zdroj: novinky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.3.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:23.