Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Únor:

Oznámili týrání dětí. A ztratili důvěru (Lidové noviny)

„Jsme tu především od toho, abychom chránili ty, kteří jsou v naší společnosti nejzranitelnější – děti,“ sdělila ministryně.

Nejdřív se do médií dostal případ dvou chlapců, které v Norsku vychovávali jejich čeští rodiče. Tamní sociální služba Barnevernet ale oba potomky rodině odebrala kvůli podezření ze sexuálního obtěžování a týrání. Pracovnice školky se totiž vyjádřily, že je jeden z hochů znásilňovaný. I když se podezření neprokázala, chlapci zůstávají odděleně v péči pěstounů.

Chvíli nato se objevil případ z českého prostředí. Klatovský orgán sociálně-právní ochrany dětí navrhl soudu, aby dvě holčičky odebral rodině žijící v Nýrsku. Existovalo podezření, že starší z dívek otec sexuálně obtěžuje. Muž se několik dnů poté oběsil.

Na záležitost upozornila logopedka, která dívce pomáhala s komunikačními potížemi. Ta jí během schůzek údajně vyprávěla, jakým způsobem si s ní doma otec hraje. Logopedka proto vše oznámila psycholožce a informace došly až k soudní znalkyni.

Veřejnost získala zkreslenou informaci

A právě kvůli oběma kauzám se na práci sociálních pracovníků snesla ostrá kritika. Společnost, která je zastřešuje, proto poslala dopis ministryni práce Michaele Marksové (ČSSD).

„Případ z Nýrska medializovala matka nezletilých dětí tak, že veřejnost získala zkreslenou informaci o odnětí dětí z péče rodičů na základě trestního oznámení logopedky o pohlavním zneužití jednoho z dětí,“ píše předsedkyně Společnosti sociálních pracovníků Věra Novotná.

Ve skutečnosti ale podle ní logopedka požádala klinickou psycholožku a soudní znalkyni o posouzení.

„Byla to tedy soudní znalkyně, která věc oznámila, čímž splnila svoji zákonnou povinnost,“ vysvětlila Novotná.

Ministryni také upozornila, že Plzeňský kraj nechal postup klatovského orgánu sociálně-právní ochrany dětí prověřit a ten žádné pochybení nezjistil.

To LN potvrdila i mluvčí kraje Alena Marešová:

„Na základě dostupných informací jsme neshledali rozpor v jednání pracovníků odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Klatovy a dikcí zákona o sociálně-právní ochraně dětí.“

Přesto se předsedkyně Novotná obává, že důvěra v práci sociálních pracovníků je narušená a že i řada jiných odborníků, například pediatři, by se mohla napjaté atmosféry zaleknout a raději nenahlašovat podezření, že někdo ubližuje dětem.

Její slova potvrzuje šéfka klatovského odboru sociálních věcí a zdravotnictví Hana Křivohlavá:

„Na základě zavádějících informací se množí případy, kdy činnosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí nedůvěřují nejen rodiče, ale ani dosud velmi dobře spolupracující organizace – školy, lékaři –, přestože všichni by měli konat v zájmu nezletilých.“ Ministryně Marksová zatím na dopis Společnosti sociálních pracovníků chystá odpověď, ale s jeho zněním prý souhlasí.

Ochránit nejzranitelnější

„K případům týrání a zneužívání v rodinách dochází, o tom není pochyb. Často se je daří odhalit právě jen díky lidem, kteří s dítětem přijdou do styku mimo rodinu,“ reagovala na dotaz LN. Marksová připomněla kuřimskou kauzu, kterou odhalil soused.
„Jsme tu především od toho, abychom chránili ty, kteří jsou v naší společnosti nejzranitelnější – děti,“ sdělila ministryně.

Ta také části médií vyčítá, že o nýrském případu informovala jednostranně a s přílišnými podrobnostmi.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 25.2.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:35.