Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Únor:

Stát jako rodič (Česká televize)

Nora FRIDRICHOVÁ, moderátorka
Máme platit alimenty za dlužníky, nebo ne? Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová tomu říká zálohované výživné a chce, aby ho za dlužníky platil neúplným rodinám stát, podobně jako třeba v Německu nebo na Slovensku. Jenže nepůjde zrovna o malou sumu z peněz daňových poplatníků. Mají hradit dluhy za někoho, kdo kašle na své děti? Někomu za to, že si špatně vybral? Nelehké otázky pro Terezu Robinson.

Alena, matka samoživitelka
Otec mých dětí mi dluží přes 3900 euro a neplatí už nějakých 14 měsíců.

Tereza ROBINSON, redaktorka
Alena, 38 let, matka 11letých dvojčat. S partnerem je vychovávala v Portugalsku, po rozchodu se s dětmi vrátila do vlasti a partner tam zůstal. Na alimentech jí prý dluží už přes 100 tisíc korun.

Alena, matka samoživitelka
Finance jim prostě chybí na to, aby mohli chodit na kroužky, abych, abysme mohli někam třeba na prázdniny někam vyrazit, do kina a tak, takže na to prostě nemáme, to je pro nás luxus.

Tereza ROBINSON, redaktorka
Matky samoživitelky, vedle seniorů u nás ohrožuje chudoba nejvíc právě je. Teď chce ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, aby jim alimenty za dlužníky posílal stát.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Závazek udělat takový zákon vyplývá už z koaliční dohody, takže jestliže je shoda v koalici, tak se samozřejmě ty finanční prostředky najdou. A my se tady bavíme o dětech, o dětech, které opravdu trpí, velmi trpí tím, že jeden z jejich rodičů na ně neplatí.

Tereza ROBINSON, redaktorka
Paní Aleně by stát posílal na každé dítě zhruba 2 až 3 tisíce korun měsíčně, ale jen v případě, že by její vlastní příjem byl nižší než 18,5 tisíce korun.

Alena, matka samoživitelka
Souhlasím s tím, aby stát nějakým způsobem vlastně pomohl maminkám a aby jim pomohl nějakým způsobem dostat ty peníze vlastně z té druhé strany.

Tereza ROBINSON, redaktorka
Neplatiči na výživném u nás dluží svým dětem 13 miliard korun. V drtivé většině případů jsou to otcové. Hlavně proto, že soudy děti stále svěřují převážně do výchovy matkám. Je tu ale i hrstka těch, kteří to mají obráceně a marně čekají na peníze od matek. Pan Stanislav se už 4 roky stará sám o 6letou dceru.

Stanislav ZAHÁLKA, otec samoživitel
To dítě potřebuje furt imrvére péči, vzdělání a takovýhle věci. A proč má trpět na lidskou blbosti?

Tereza ROBINSON, redaktorka
Pan Stanislav má na dceru dostávat měsíčně 750 korun. Expartnerka, která je momentálně na mateřské s dalším dítětem, neposílá ani to. Panu Stanislavovi a jejich dceři tak dluží na výživném už přes 20 tisíc korun. Jak se bráníte proti tomu, že vaše bývalá žena tedy neplatí to výživné?

Stanislav ZAHÁLKA, otec samoživitel
oznámení anebo exekutora.

Tereza ROBINSON, redaktorka
A v jaké fázi to je teda momentálně teď?

Stanislav ZAHÁLKA, otec samoživitel
Teďka je to, že měla podmínku za neplacení výživného.

Tereza ROBINSON, redaktorka
Rodičům a jejich dětem by alimenty od státu rozhodně pomohly. Ve vzduchu ale visí zcela zásadní otázka, kdo má platit dluhy za ty, kteří zanedbávají své děti?

Jana SMIGGELS KAVKOVÁ, ředitelka Fóra 50 %, Česká ženská lobby
My všichni to trošku převezmeme a tím pomůžeme těm rodinám včetně dětí, které jsou v nějaké sociální nouzi.

Roman JOCH, ředitel, Občanský institut
By to bylo jakési přerozdělování peněz od zodpovědných rodičů, kteří se o své děti starají, platí, financují jejich výchovu a vzdělání, jejich živobytí, ve prospěch rodičů, kde jeden z těch rodičů je v podstatě nepoctivý, nepoctivý lempl vůči svým vlastním dětem.

Tereza ROBINSON, redaktorka
Levné to přitom nebude. Jen v prvním roce mají náhradní alimenty státní kasu vyjít na 841 milionů korun. Stát je chce od dlužníků i sám vymáhat. Že si moc nevěří, dokazuje odhad ministerských úředníků. Tipují jen 3% úspěšnost, tedy návrat jen nějakých 25 milionů korun.

Valentin PAPAZIAN, předseda, Unie otců
Zodpovědní mají být všichni, oba rodiče mají být zodpovědní, i má být zodpovědný i stát.

Lucie ASENOVÁ, předsedkyně, Asociace neúplných rodin
Když má stát na mnohé výdaje, které se z našeho hlediska nejsou tak důležité jako budoucnost národa a děti národa, tak mě to v podstatě v souvislosti s jinými náklady, které já shledávám, nepotřebné nebo ne příliš nutné, přijde, že by měl tuto částku najít.

Tereza ROBINSON, redaktorka
Více než třičtvrtě miliarda korun ročně na náhradním výživném není suma, nad kterou lze jen tak mávnou rukou. Navíc jde o téma, které spolehlivě rozděluje společnost. Snadná otázka se složitou odpovědí, kdo má nést zodpovědnost? Ten, kdo si nezodpovědného partnera vybere nebo za něj my všichni daňoví poplatníci?

Roman JOCH, ředitel, Občanský institut
Člověk by si měl odpovědně vybírat svého partnera, otce nebo matku svých příštích dětí.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Mně je úplně jedno, kdo si vybral jakého partnera, mě zajímá, jak stát chrání děti.

Alena, matka samoživitelka
Maminka nebo tatínek, který opustí rodinu, nemají tady napsáno na čele, nebudu platit výživné na svoje děti.

Autor: Tereza Robinson, Česká televize

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.2.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 07:05.