Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Únor:

Nezaměstnanost v lednu příliš nevzrostla (Právo)

V lednu jsou tradičně ukončovány prakticky všechny sezónní práce. Relativně mírný nárůst nezaměstnanosti proto analytiky nijak nepřekvapil. Jak navíc úřad práce upozornil, v meziročním srovnání je míra nezaměstnanosti výrazně nižší. Loni v lednu totiž činila 8,6 procenta. Nyní je tak bez práce o 73 083 uchazečů méně než před rokem.

Mezi regiony obrovské rozdíly

Pozitivní zprávou také je, že nadále přibývá volných pracovních míst. V lednu jich bylo o 3518 více než v prosinci a o 25 863 více než před rokem. Na jedno volné místo teď v průměru připadá 8,9 uchazeče.

„Na začátku loňského roku to bylo dvakrát tolik – 17,3 uchazeče. Najít novou práci proto již není takový problém,“ tvrdí analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Na trhu práce ovšem stále existují obrovské regionální rozdíly. Zatímco například v okrese Praha-východ je bez práce 3,4 procenta obyvatel, na Bruntálsku 13,6 procenta a na Mostecku 12,9 procenta.

„To ukazuje, že ochota stěhovat se za prací není mezi lidmi nijak vysoká,“ konstatovala Šichtařová.

V nejbližších měsících se výrazné zlepšení situace na trhu práce nedá podle ekonomů očekávat. K určitému poklesu míry nezaměstnanosti dojde zřejmě během jara, s rozjezdem nových sezónních prací.

Řada firem už avizovala, že počítá s nabíráním nových pracovníků. Jak například vyplývá z analýzy Studie českého strojírenství, zpracované analytickou společností CEEC Research, přijímat nové zaměstnance se letos chystá 43 procent českých strojírenských firem. Propouštět naopak bude sedm procent podniků.

„Dá se jednoznačně říci, že ekonomický růst, byť není nijak oslnivý, vytváří nová pracovní místa a zlepšuje tak situaci na trhu práce. Předpokládám, že situace na tomto trhu se bude v dalších měsících opět zlepšovat a nezaměstnanost se brzy podívá pod hranici sedmi procent. Vždyť volných míst přibývá a tolik pracovních příležitostí bylo v ČR naposledy v roce 2009,“ připomněl analytik ČSOB Petr Dufek.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.2.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:11.