Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Únor:

Čtyři z pěti. Mezi lidmi roste zájem o rekvalifikaci (Metro)

O kurzu přitom uvažuje až 80 procent nezaměstnaných, každý čtvrtý se nějakého už také zúčastnil.

Nejčastěji lidé volí profesi účetní, kosmetičky či maséra. Oblíbené jsou také kurzy základů podnikání, práce s počítačem, zlepšování se v administrativě, zvyšování kvalifikace řidičů (oprávnění C a vyšší), případně na získání průkazu pro řízení vysokozdvižného vozíku. Vedle těchto oblíbených kurzů se lze rekvalifikovat i na vizážistku, turistického průvodce nebo instruktora fitness.

Rekvalifikace je však jen první krok, připomněla marketingová manažerka portálu Hana Kostovičová. I pro absolventy rekvalifikačních kurzů může být těžké práci najít, což přiznalo 40 procent dotázaných. Nejčastěji je na vině chybějící praxe. Lidé si správný kurz hledají sami, a to nejčastěji na internetu (54 procent) nebo na nástěnce úřadu práce (15 procent).

Od roku 2012 je totiž možné si rekvalifikaci najít vlastními silami, nechat schválit a následně i proplatit od úřadu práce. Takové rekvalifikace podle zkušeností personalistů také dopadají nejlépe, protože uchazeči mají větší motivaci se uplatnit v oboru, který si zvolili sami. Zájemce může během tří let vyčerpat až 50 000 korun. Nezaměstnaní této možnosti využívají často. Podle výsledků šetření Prace.cz si 64 procent lidí nechalo kurz zaplatit právě úřadem práce, 21 procent nezaměstnaných si ho platilo samo. Dotaci od úřadu práce lze získat i na dojíždění na kurz.

Zdroj: Metro

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.2.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 14:56.