Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Leden:

Projekt úřadu práce otevřel dveře absolventům (Olomoucký deník)

„Do poloviny července o projekt projevilo zájem 165 mladých lidí, a zájem je i ze strany firem. Čtyřicet čtyři zaměstnavatelů tehdy na Prostějovsku dalo práci 52 mladým uchazečům. Čísla se však neustále mění,“ informovala Marta Kaštilová z prostějovského úřadu práce.

Absolventi v regionu nejčastěji pracují v oblasti výpočetní techniky, účetnictví, strojírenství nebo zdravotnictví.

„Jsem s uchazeči v kontaktu každý měsíc a myslím si, že mnoho z nich se velice dobře zapracovalo. Někteří dokonce volají a mají zájem zůstat ve firmě. Dostáváme od zaměstnavatelů i mladých zaměstnanců průběžné hodnocení a záleží na obou, jestli mladý pracovník ve firmě nadále zůstane,“ uvedla Marta Kaštilová s tím, že do projektu se stále mohou absolventi i firmy hlásit.

Programy se rozběhly 1. července 2013 a skončí 31. října 2015. Projekt za 1,327 miliardy realizuje Úřad práce České republiky prostřednictvím svých krajských poboček.

„A to v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, ze kterého jde na úhradu projektů 85 % a 15 % pak ze státního rozpočtu,“ informovala mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

Cílovou skupinou jsou uchazeči o zaměstnání do 30 let.

„Podstatou této aktivity je umožnit mladým lidem získání tolik potřebné praxe a tím pádem zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání. V opačném případě se totiž dostávají do začarovaného kruhu a výsledkem je pak jejich dlouhodobá evidence na úřadu práce,“ vysvětlila tehdejší generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Do projektu v rámci celé České republiky může vstoupit více než 5 tisíc vytipovaných uchazečů. Tři absolventy zaměstnávala i prostějovská společnost Swiss Centrum Software.

„Jsme za tyto projekty nesmírně rádi, myslím, že mají skutečně smysl, protože částečně pomáhají řešit nezaměstnanost. Zejména v naší oblasti informačních technologií je těžké se zapracovat, zaměstnanec potřebuje čas. Do doby, než má určité zkušenosti, nám tedy pomáhá jeho místo zafinancovat úřad práce,“ uvedl jednatel prostějovské firmy Zdeněk Šmíd s tím, že je rád, že projekt pomáhá dostat absolventy do pracovního procesu.
„Absolventi u nás dostali smlouvu na dobu neurčitou, stanovili jsme si spolu dané cíle, a pokud je dodrží, nemám důvod se jich po ukončení projektu zbavovat. Jsou zapojeni do našeho běžného pracovního života, při tom hovoří už i se zákazníky, když je potřeba, a pomáhají řešit i složitější úkoly. Snažím se, aby si práci ochytali a byli plnohodnotně zapojeni do pracovního procesu,“ konstatoval Zdeněk Šmíd.

Zdroj: Olomoucký deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.1.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.1. 2019 000 15:23.