Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Leden:

Rozhovor s Martinem Potůčkem: Jaké změny navrhuje vládě důchodová komise? (ČRo Radiožurnál)

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Důchodová komise, ve které zasedají politici i odborníci, dnes uveřejnila 8 návrhů na změnu tuzemského penzijního systému. Mezi nimi je například i možnost spořit na důchod od narození dítěte nebo zrušení daně z příjmu u důchodu, u které si nechají lidé vyplácet z vlastních úspor, tedy současného takzvaného třetího pilíře penzijního systému, a to delší dobu. Přitom ten druhý zavedený předchozí koaliční vládou by měl být zrušený od příštího roku. I to, jakým způsobem řeší zmíněná komise. Jejím předsedou je sociolog Martin Potůček. Dobrý večer.

Martin POTŮČEK, sociolog, předseda důchodové komise
Dobrý večer.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Pane profesore, co byste označil za jednu možná dvě zásadní změny důchodového systému, které navrhujete vládě, co je podle vás nejdůležitější?

Martin POTŮČEK, sociolog, předseda důchodové komise
No, tak já vám děkuji, že jste zmínila pravděpodobně ty nejdůležitější, které se týkají návrhu na jakési zvýšení motivace účastnit se toho pilíře třetího. A já bych uvedl ty dva návrhy, které se týkají právě toho prvního veřejného pilíře, který ostatně pokrývá v tuto chvíli 95 procent těch příjmů stávajících důchodců z důchodového systému. Diskutovalo se hodně a ví se už o tom, že jsme navrhli zavést pro uplatnění důchodových nároků sdílení vyměřovacích základů manželů. A druhý návrh, který je stažen právě k tomuto pilíři, je návrh revizního systému, který nám jako občanům zaručí, že v okamžiku, kdy dosáhneme určité hranice důchodového věku v rámci toho, co nám umožňuje zákon, tak budeme mít podle očekávaného vývoje úmrtnosti v této naší skupině naději prožít poslední čtvrtinu svého života zajištěnou tímto důchodem.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Teď je ale velká otázka, pane profesore, v kolika letech bychom tedy měli odcházet podle tohoto doporučení do penze, protože podle alespoň dosud platných průměrných hodnot lidského života by to bylo už možná před 60., jestli to bude ekonomicky únosné, nebo dá se to tak říci?

Martin POTŮČEK, sociolog, předseda důchodové komise
Ne, ne, to právě tak není. Já znovu opakuji, že to se týká až toho očekávaného věku dožití v okamžiku, kdy se dožijeme té hranice důchodového věku. Takže v tomto smyslu tak, jak doposud je to stanoveno a ten revizní systém, který jsme navrhli, má vlastně omezit to neomezené zvyšování důchodového věku, tak ale ve výhledu, řekněme, v nejbližších 15 let by se na tom nemělo nic měnit. Možná, že bych ještě dodal, že v tom našem návrhu, který už ostatně si můžete všichni nalézt na webové stránce naší komise, poněvadž je obsažen podrobně v závěrech z toho našeho posledního prosincového jednání, tak tam zároveň navrhujeme vládě, aby vlastně se to týkalo jenom lidí v tom rozmezí 25 až 55 let, poněvadž tam, kde už je ten věk vyšší, tak už by lidé měli mít jistotu, v jakém věku odejdou do důchodu.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Když navrhujete, aby rodiče mohli případně spořit dětem už od narození na penze, tak připouštíte, že stát to v budoucnu nebude zvládat sám, že lidé si budou muset sami na svůj důchod spořit?

Martin POTŮČEK, sociolog, předseda důchodové komise
No, rozhodně to není jaksi povinnost a nebude povinnost, ale samozřejmě, že v těch úvahách o tom, jak se zajistit na stáří, by lidé, zejména tedy lidé, kteří už jsou ekonomicky aktivní, měli zvažovat, že kromě toho veřejného systému by se mohli, vlastně měli zajišťovat i jinými způsoby a jeden z těch jiných způsobů je právě tento, tento systém.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Říká předseda důchodové komise, sociolog Martin Potůček. Děkuji za rozhovor, na shledanou.

Martin POTŮČEK, sociolog, předseda důchodové komise
Děkuji, na shledanou.

Zdroj: ČRo Radiožurnál

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.1.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 02:56.