Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Leden:

Důchodová komise dala vládě osm návrhů, jak změnit penzijní systém (iHNed.cz)

  • Komise ustoupila od návrhu sebrat státní příspěvek lidem, kteří se rozhodnou pro jednorázový výběr peněz.
  • Ve třetím pilíři, tedy v doplňkovém spoření, by si na důchod nově mohly šetřit už i děti.
  • Dosud je možné důchodové spoření založit až v minimálním věku 18 let.

Oproti původním záměrům důchodová komise od některých bodů ustoupila. Už například nenavrhuje sebrat státní příspěvek lidem, kteří se rozhodnou pro jednorázový výběr peněz, jak to HN ještě na začátku tohoto týdne řekl člena důchodové komise za ČSSD Roman Sklenák. Proti této změně se ve čtvrtek vyslovilo i ministerstvo financí.

“Ani v současně připravované právní úpravě, ani do budoucnosti není zvažováno, aby se při výběru jednorázového vyrovnání (při dosažení důchodového věku) státní příspěvek vracel,“ uvádí úřad ve svém prohlášení.

Druhý pilíř může skončit už v roce 2016. Lidé dostanou tři možnosti, co s důchody - čtěte ZDE

"Máme osm návrhů pro vládu, doufáme v jejich přijetí a promítnutí do legislativy," uvedl Potůček.

Řekl, že na některých návrzích byla v komisi "téměř jednomyslná shoda", jinde "ne jednoznačná". Zástupci opoziční TOP 09 či ODS měli už dřív výhrady, postavili se třeba proti rušení druhého důchodového pilíře.

Návrhy se týkají všech tří pilířů. První pilíř představuje veřejný systém, do kterého putují odvody. Druhý pilíř prosadila vláda Petra Nečase, lidé do něj zatím ještě mohou posílat část odvodů a část peněz spořit ze svého. V jednom z osmi návrhů komise doporučuje postup, jak by se měl tento model zrušit. Peníze by do něj měli střadatelé přestat odkládat od příštího roku.

Ve stejnou dobu by podle představ komise měly začít platit i změny ve třetím pilíři, tedy v doplňkovém spoření, dříve penzijním připojištění. Komise radí, aby spoření na důchod mohly mít i děti. Rodina by jim mohla začít podle Potůčka odkládat peníze hned po jejich narození. Dosud je možné důchodové spoření založit až po osmnáctinách. Pokud by si pak střadatelé z úspor nechali vyplácet penzi aspoň po dobu deseti let, mohly by tyto důchody být osvobozeny od daně z příjmu. Dvojici návrhů doplňují tři technické úpravy. Týkají provozu penzijních společností a pravomocí České národní banky.

Dvě změny jsou spojeny s veřejným důchodovým systémem. Komise navrhuje zavést sdílení vyměřovacích základů pro výpočet penze u manželů a způsob přehodnocování důchodového věku. Člověk by měl tak mít jistotu, že na odpočinku stráví čtvrtinu života. Komise bude fungovat i letos. Zaměří se třeba na valorizace penzí či na výši odvodů podle počtu vychovaných dětí.

První pilíř - veřejný důchodový systém

1) Pravidelné přehodnocování věku pro odchod do důchodu

každých pět let by ho posuzovala vláda. Podle délky života a dalších kritérií by růst přibrzdila, nebo urychlila. Člověk by měl v penzi strávit čtvrtinu života. Ženy, které nyní odcházejí do penze, mají před sebou podle statistik v průměru víc než 20 let. Pětašedesátiletí muži se v průměru dožívají necelých 81 let.

1) Pravidelné přehodnocování věku pro odchod do důchodu

každých pět let by ho posuzovala vláda. Podle délky života a dalších kritérií by růst přibrzdila, nebo urychlila. Člověk by měl v penzi strávit čtvrtinu života. Ženy, které nyní odcházejí do penze, mají před sebou podle statistik v průměru víc než 20 let. Pětašedesátiletí muži se v průměru dožívají necelých 81 let.

2) Sdílení vyměřovacích základů pro výpočet penze mezi manželi

odvody a vyměřovací základy pro stanovení penze by se u manželů sečetly a rozdělily rovným dílem. Důchod obou by tak byl stejný. Srovnal by se propad mezi penzí mužů a žen

Druhý pilíř - přesměrování části odvodů do spoření ve fondu a část peněz ze svého

3) Způsob zrušení druhého pilíře

část odvodů z veřejného systému by nemělo být možné převádět do vlastního spoření od ledna 2016. Celou uloženou částku by lidé měli od fondů dostat zpět do konce roku 2016

Třetí pilíř - doplňkové spoření, dříve penzijní připojištění

4) Zrušení věkové hranice pro založení spoření

nyní je možné mít ho až od 18 let, nově by ho mohly mít i děti. Rodina by jim mohla začít spořit hned po jejich narození

5) Osvobození vyplácených důchodů ze spoření od daně z příjmu

pokud si střadatel nechá penzi ze spoření vyplácet nejméně po dobu deseti let

6) Zvýšení limitu penzijních společností pro investování

do standardních fondů kolektivního investování z 35 na 45 procent hodnoty majetku v účastnickém fondu, do speciálních fondů z pěti na deset procent

7) Změna způsobu správy doplňkového kapitálu

penzijní společnosti by měly doplňkový kapitál před přidělením fondům držet na běžném účtu odděleně od ostatních prostředků, při úpadku společnosti by nespadal do majetkové podstaty

8) Úprava pravomocí České národní banky

- povinnost odejmout povolení kvůli neplnění požadavků by se mohla změnit na možnost podle posouzení situace fondu

Zdroj: iHNed.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.1.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 02:42.