Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Tiskové zprávy MPSV » Rok 2015:

Tiskové zprávy (leden)

Obsah položky Tiskové zprávy (leden):

 • (Soubor typu .pdf)Státní úřad inspekce práce provedl v loňském roce téměř 47 tisíc kontrol
  ilustrační fotoPracovní smlouvy bez potřebných náležitostí, nevyplacení mzdy ve lhůtě splatnosti či nevydání potvrzení o zaměstnání. To jsou jedny z nejčastějších nedostatků, které při kontrolách v roce 2014 zjistil Státní úřad inspekce práce.
 • MPSV představilo 37 konkrétních opatření, která mají zvýšit zaměstnanost
  ilustrační fotoStrategie politiky zaměstnanosti do roku 2020 a aktivizační opatření k řešení nepříznivé situace na trhu práce. To byla hlavní témata celostátní konference, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádalo ve dnech 27. a 28. ledna v Nesuchyni.
 • (Soubor typu .pdf)Centralizovaná zakázka MPSV na nákup kancelářského papíru klade důraz na environmentální požadavky
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí se minulý rok přihlásilo k trendu odpovědného veřejného zadávání – tedy pohledu na veřejné zakázky jako nástroje pro posilování zaměstnanosti, sociální soudržnosti a udržitelnosti. První letošní zakázkou je v tomto směru otevřené zadávací řízení na zajištění kancelářského papíru pro celý resort MPSV, a to v předpokládané hodnotě 90 mil. Kč.
 • (Soubor typu .pdf)Na pracovním trhu je převis poptávek, novou práci si nejlépe seženou kuchaři
  ilustrační fotoPraha, 27. 1. 2015 – O jaké profese mají lidé na začátku roku největší zájem? Podle statistik inzertních novin ANNONCE a portálu ANNONCE.cz hledají nejčastěji nové uplatnění kuchaři, servírky, řidiči a prodavačky. Pracovní nabídky sice tento typ poptávky zrcadlí, poptávek je však obecně zhruba dvakrát více.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV představilo koncepci dostupného bydlení
  ilustrační fotoLidé s nižšími příjmy v České republice vydávají na bydlení paradoxně více prostředků, než ti s vyššími příjmy. S problémem sehnat kvalitní a dostupné bydlení se dnes dotýká hlavně řada seniorů, rodičů samoživitelů, občanů se zdravotním postiženým nebo lidí žijících na ubytovnách. Koncepci, která řeší nejen tyto problémy, představili na konferenci v Senátu zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV hledá pěstouny pro ohrožené děti a zahajuje kampaň v Moravskoslezském kraji
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí dlouhodobě usiluje o zvýšení počtu žadatelů o některou z forem pěstounské péče v jednotlivých regionech. Právě to je cílem informační a náborové kampaně, kterou ministerstvo spustí na konci ledna v Moravskoslezském kraji.
 • MPSV navázalo bližší spolupráci se slovenským protějškem
  ilustrační fotoNáměstkyně ministryně pro ochranu práv dětí a sociální začleňování Jana Hanzlíková jednala ve dnech 20. – 21. ledna 2015 se zástupci slovenského Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a navštívila také bratislavský Domov důchodců Archa a Dětský domov Nádej.
 • (Soubor typu .pdf)Počet exekucí z důchodu má nadále vzrůstající trend. Týkaly se 75 tisíc důchodů
  ilustrační fotoČeská správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) prováděla k 31. 12. 2014 exekuční srážky u 75 315 důchodů. To je přibližně o 4 300 více než v prosinci loňského roku. Za leden až prosinec 2014 poukázala na účty oprávněných a exekutorů 1 527 884 000 Kč. Narůstá i počet podání souvisejících s exekuční agendou. S každým podáním se úřad musí vypořádat. Za loňský rok jich ČSSZ obdržela přes jeden milion, meziročně se jejich počet zvýšil o téměř 75 tisíc.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV počítá platy ústavních činitelů podle platného zákona
  peníze (ilustrační foto)Rozsudek Nejvyššího soudu ve věci výše platové základny vyhlašované Ministerstvem práce a sociálních věcí podle § 3 odst. 3 zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů, nebyl dosud zveřejněn, proto se MPSV nemůže vyjadřovat k podrobnostem v něm obsaženým.
 • (Soubor typu .pdf)Loni prošlo rekvalifikací téměř 46,5 tis. lidí
  pracovníci na stavbě (ilustrační foto)Během loňského roku se 46 454 uchazečů a zájemců o zaměstnání zúčastnilo některého z široké nabídky rekvalifikačních kurzů, které hradil Úřad práce ČR (ÚP ČR). Celkem 40 477 lidí kurz v tomto období ukončilo. Za dvanáct měsíců ÚP ČR poskytl na rekvalifikace celkem 343 896 395 Kč. Částka zahrnuje i prostředky z Evropského sociálního fondu.
 • (Soubor typu .pdf)Ministryně Michaela Marksová bude znovu jednat se zástupci firem o plánech v oblasti ICT MPSV
  Mgr. Michaela MarksováMinisterstvo práce a sociálních věcí splnilo svůj slib a vyhlásilo do konce roku 2014 stěžejní zadávací řízení na informační systémy zaměstnanosti a sociálních dávek.
  Další zadávací řízení budou následovat i v roce 2015. Cílem je zajistit vývoj a provoz informačních technologií a systémů v souladu s architekturou Jednotného informačního systému práce a sociálních věcí. Právě o zhodnocení situace v IT a dalších plánech MPSV chce ministryně Michaela Marksová se svým týmem informovat odbornou IT veřejnost.
 • (Soubor typu .pdf)ÚP ČR nabídne na Veletrhu „Klíč k příležitostem“ rady i pomoc
  logo EURESVe čtvrtek 22. 1. 2015 proběhne v Kulturním domě Peklo v Plzni mezi 10.00 – 18.00 hodinou veletrh práce a vzdělávání „Klíč k příležitostem“. Je určen zájemcům o práci v ČR a v zahraničí, ale i zaměstnavatelům, kteří hledají nové zaměstnance. Své zastoupení budou mít na akci také Úřad práce ČR (ÚP ČR) a EURES. Jejich reprezentanti budou připraveni poradit návštěvníkům jak po praktické, tak i teoretické stránce.
 • (Soubor typu .pdf)ÚP ČR proškolí firmy na Novojičínsku
  plánování (ilustrační foto)Co může zaměstnavatelům přinést účast v projektu POVEZ, jaké existují nástroje v rámci aktivní politiky zaměstnanosti nebo například jaká je aktuální situace na regionálním trhu práce. To vše a řadu dalších praktických informací se dozví účastníci v pořadí už druhého Informačního semináře, který dne 22. 1. 2015 pořádá od 10.00 hodin Kontaktní pracoviště ÚP ČR v Novém Jičíně (Msgr. Šrámka 1099). Pozvánku na akci dostala stovka tamních firem. Seminář je určen jak malým zaměstnavatelům, tak i velkým společnostem.
 • (Soubor typu .pdf)Národní strategie má sjednotit rozvoj sociálních služeb v ČR
  graf (ilustrační foto)Vláda na dnešním jednání přijala návrh předložený Ministerstvem práce a sociálních věcí, který definuje základní cíle a opatření v oblasti sociálních služeb pro rok 2015. Národní strategie rozvoje sociálních služeb pro rok 2015 postupně sjednotí způsob a formu střednědobého plánování na krajské i obecní úrovni, aby stát mohl na národní úrovni systémově a uceleně reagovat na potřeby uživatelů sociálních služeb. Strategie jasně popisuje vize, cíle a jednotlivá opatření pro letošní rok.
 • (Soubor typu .pdf)Nové průkazy OZP začne ÚP ČR vydávat od 1. 4. 2015
  Logo Úřadu práceDržitelé průkazů mimořádných výhod a dočasných průkazů osob se zdravotním postižením (průkaz OZP), které byly vydány dle legislativy účinné do 31. 12. 2013, by si měli zajistit jejich výměnu za nový průkaz OZP v podobě plastové kartičky, a to v době od 1. 4. do 31. 12. 2015. ÚP ČR proto vyzývá klienty, aby nenechávali vše na poslední chvíli a vyhnuli se tak zbytečnému čekání ve frontách na konci roku. Zároveň upozorňuje, že v případě těch držitelů, jejichž průkaz má platnost delší než do 1. 4. 2015, není nutné, aby na úřad chodili už nyní. Průkazy OZP v nové podobě bude úřad vydávat až po tomto datu. Výměna se bude týkat přibližně 230 tisíc klientů.
 • (Soubor typu .pdf)Ocitli se v těžké situaci, ale nevzdali se. MPSV vydalo publikaci s příběhy lidí, kterým pomohl Evropský sociální fond
  lidé (ilustrační foto)Když se postaví most, všimnou si toho všichni. Jak ale vypadá investice do lidí? Publikace Lidé, kteří se nevzdali. Přidáte se k nim?, kterou vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí, se snaží na tuto otázku odpovědět. Publikace obsahuje 25 autentických příběhů lidí, kterým účast v projektech financovaných Evropských sociálním fondem (ESF) změnila život k lepšímu.
 • Příručka pomůže rodičům s orientací v systému dávek
  ilustrační fotoJaké jsou podmínky pro získání peněžité pomoci v mateřství, jak dlouho a v jaké výši ji může rodič pobírat, kdo vyplácí rodičovský příspěvek a po jakou dobu, zdali může jeho příjemce pracovat nebo mají-li na něj nárok i občané EU. Na tyto a další otázky odpoví čtenářům Informační brožurka, kterou vydal Úřad práce ČR (ÚP ČR) a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve spolupráci s celoevropskou sítí EURES.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV vydalo statistickou publikaci k vývoji v oblasti práce a sociálního zabezpečení v ČR za rok 2013
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí ČR vydalo publikaci pod názvem „Základní ukazatele z oblasti práce a sociálního zabezpečení v ČR ve vývojových řadách a grafech – 2013“, která formou tabulek a grafů zachycuje dlouhodobý vývoj hlavních socioekonomických ukazatelů s důrazem na vybrané ukazatele v oblasti sociálních dávkových systémů.
 • ÚP ČR – partner pro nezaměstnané i zaměstnavatele
  ilustrační fotoCo si vzít s sebou na první návštěvu Úřadu práce ČR (ÚP ČR), jaké povinnosti má uchazeč o zaměstnání, za jakých podmínek vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti, jaké jsou možnosti v rámci nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti, jak vycestovat za prací do zahraničí nebo jak může ÚP ČR pomoci zaměstnavatelům.
 • Počet lidí bez práce se meziměsíčně zvýšil, meziročně klesl o téměř 55 tis. uchazečů
  ilustrační fotoK 31. 12. 2014 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) celkem 541 914 uchazečů o zaměstnání. To je o 24 406 více než v listopadu a o 54 919 méně než v prosinci 2013. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 525 975 dosažitelných uchazečů (jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání).
 • (Soubor typu .pdf)Od nového roku je opět zavedena kategorie osob zdravotně znevýhodněných
  ilustrační fotoZaměstnavatelé zaměstnávající v pracovním poměru více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu zaměstnanců na chráněných pracovních místech budou moci za 1. kalendářní čtvrtletí 2015 požádat o poskytnutí příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením i na osoby zdravotně znevýhodněné.
 • (Soubor typu .pdf)Rodiče paterčat si zaslouží podporu státu a obce
  ilustrační fotoPracovníci Ministerstva práce a sociálních věcí dlouhodobě monitorují situaci rodiny paní Kiňové, pana Kroščena a jejich dětí a jsou v kontaktu s Městským úřadem Lysá nad Labem, který rodině poskytuje bezprostřední péči. Situace rodiny je vzhledem k počtu vícerčat hodnocena jako nestandardní a je zcela pochopitelné, že zajištění péče o pět, resp. šest malých dětí nemůže být ponecháno na samotných rodičích.
 • (Soubor typu .pdf)Rok 2015 zásadně nemění oblast sociálního zabezpečení svěřenou do kompetence ČSSZ
  ilustrační fotoČeská správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v bodech rekapituluje, co bude v sociálním zabezpečení platit po celý rok 2015. S důležitými údaji platnými pro tento rok seznámí detailní přehled.
 • (Soubor typu .pdf)Nezaměstnaní na Karlovarsku studují němčinu
  ilustrační fotoUž téměř pět desítek uchazečů o zaměstnání, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR (ÚP ČR) na Karlovarsku, dostalo možnost v rámci projektu „S jazyky za prací v Karlovarském kraji“ osvěžit si své znalosti němčiny a zdokonalit se v tomto cizím jazyce po odborné stránce. Výsledkem je jejich mnohem vyšší šance na získání nové práce nejen v ČR, ale i v příhraniční oblasti SRN.
 • (Soubor typu .pdf)Při odklízení sněhu mohou pomoci i nezaměstnaní
  ilustrační fotoStarostové obcí, které se potýkají s přívaly sněhové nadílky, se mohou obrátit na Úřad práce ČR (ÚP ČR). Všechna jeho kontaktní pracoviště v dotčených regionech úzce spolupracují a jsou připravena vyjít jim maximálně vstříc.

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.11. 2017 000 03:11.