Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Leden:

Sociální podnikatelé: Peníze nejsou všechno (denik.obce.cz)

Dosažení zisku je ale stejně důležité jako zvýšení veřejného prospěchu. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) sociální podnikání dlouhodobě podporuje.

„Podporovat podnikatele, kteří se chovají společensky odpovědně, mi přijde jako naprostá samozřejmost. Na ministerstvu usilujeme o rozvoj sociálních podniků a současně se u veřejných zakázek snažíme uplatňovat principy odpovědného zadávání,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

V Adresáři sociálních podniků je aktuálně přes dvě stě firem. Zaměřují se na různé obory od stavebnictví, průmyslovou výrobu, přes dopravu, potravinářství, až k finančním službám, telekomunikacím nebo podnikání v cestovním ruchu.

Prvotním impulsem pro start sociálního podnikání může být například hendikepovaný člen rodiny nebo blízký přítel. Tito lidé obvykle mohou pracovat, často ale potřebují individuální přístup, což je z pracovního trhu vyčleňuje. V ideálním případě najdou uplatnění ve firmách, kde mají pro jejich potřeby pochopení.

Tak tomu bylo i u vzniku prádelny Ráj, která funguje ve starém venkovském stavení v Příchvoji u Markvartic. Už dva roky se v ní pere prádlo z hotelů a penzionů v okolí Jičína.

„Prádlo zde schne na čerstvém vzduchu, kdo chce, tomu ho i vyžehlíme a přivezeme zpět,“ říká Martina Brádlerová z prádelny Ráj.

Jelikož se prádelně daří a rozšiřuje své služby, vytváří nová pracovní místa.

„Zaměstnance hledáme ve spolupráci s úřadem práce v Jičíně a obecním úřadem obce Markvartice. V prádelně pracují i hendikepovaní ze stacionáře Kamarád v Jičíně. Tím, že zaměstnancům zajišťujeme dopravu, se k nám mohou dostat i lidé, kteří by kvůli hendikepu byli odkázáni zůstat doma,“ popisuje Martina Brádlerová.

Také osobní zkušenost se zdravotním hendikepem stála u zrodu společnosti Benecykl. Dlouholeté znalosti nabyté vývojem produktů pro hendikepované děti a sportovce se přenesla i do výroby sportovních kočárků pro běžné využití. Snad i proto, že zde pracují lidé se zdravotním postižením, jsou zdejší kočárky a handbiky mimořádně bezpečné a zároveň snadno ovladatelné. Zdejší zaměstnanci sami nejlépe vědí, co hendikepovaní postrádají a po jakých inovacích volají. Důkazem je i ocenění za nejlepší český výrobek v soutěži Bike Brno Prestige 2009.

„Sociální podnikání není charita. Sociální podnik musí být stejně úspěšný, jako kterákoliv jiná firma. Měl by se lišit pouze v tom, jak nakládá se svým ziskem. My ho investujeme zpátky do vytváření pracovních míst pro osoby se zdravotním hendikepem a do osvěty a rozvoje sociálního podnikání v České republice,“ vysvětluje obchodní ředitel a zároveň jednatel družstva invalidů Ergotep Petr Herynek.

Typickou aktivitou sociálního podnikání představují kavárny, kde obsluhují lidé se zdravotním či mentálním postižením. Práce v kavárně pro ně není jen zajištěním příjmu a získáním pracovní zkušenosti, ale také tolik potřebným sociálním kontaktem. Projekt Pražírna Družstva Fair & Bio kromě spolupráce s poskytovatelem sociálních služeb Vyšší Hrádek navíc akcentuje také environmentální aspekty – fair trade a bio kávu.

„Jsme prvním subjektem v ČR, který propojuje pomoc sociálně znevýhodněným lidem napříč kontinenty. Podporujeme znevýhodněné pěstitele kávy z globálního jihu a zaměstnáváme znevýhodněné ze Středočeského kraje. Navíc fungujeme jako družstvo,“ vysvětluje Jiří Silný z Družstva Fair & Bio.

Pomoci sociálně znevýhodněným nebo rozvoji regionu, ve kterém žije, může každý. Stačí, když v každodenním životě dá přednost výrobkům či službám těch, kteří kromě tvorby zisku chtějí také pomáhat. Podrobné principy a definice sociálního podnikání najdete na webu http://www.ceske-socialni-podnikani.cz.

Zdroj: denik.obce.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.1.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.3. 2019 000 21:09.