Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Leden:

Úleva pro rodiče. Startují dětské skupiny a sleva z daní (Hospodářské noviny)

„Jsem přesvědčena, že tento zákon je nesmírně potřebný. Je chronický nedostatek míst jak ve školkách, tak v dalších zařízeních péče o děti do tří let,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Dětské skupiny fungují v řadě zemí Evropské unie, v Česku budou ale od letoška novinkou. Bude v nich moci být maximálně 24 dětí, přičemž provozovatel bude muset zajistit vhodné prostory a personál, rodiče dětí s ním budou uzavírat smlouvu. Do dětských skupin by mohli rodiče dát své děti už od jednoho roku věku. Dětské skupiny budou moci kromě firem zřizovat i úřady, radnice, vysoké školy nebo neziskové organizace. Rodiče by pak za tuto formu školky měli platit maximálně do výše skutečných nákladů, provoz by ale mohl hradit zaměstnavatel.

Novinka, kterou chystal už Petr Nečas v době, kdy byl ministrem práce a sociálních věcí ve vládě Mirka Topolánka, má pomoci zejména rodičům v dřívějším návratu do práce, aby neztráceli kvalifikaci a praxi.

„Data z mezinárodního výzkumu OECD prokázala, že Češky po třicítce ztrácejí kvůli dětem kompetence, protože na delší dobu zcela opouštějí trh práce. Rozšíření podmínek pro umístění dětí do předškolního zařízení matkám pomůže nejen finančně, ale zejména omezí ztrátu jejich kompetencí,“ říká Simona Weidnerová, výkonná ředitelka Institutu pro sociální a ekonomické analýzy.

A schválení dětských skupin si pochvalují také zaměstnavatelé.

„My věříme, že tato opatření pomůžou. Státní mateřské školy kapacity neměly. Bylo to zoufale málo, šedesát tisíc dětí ročně se nedostalo a zřídit si firemní mateřskou školu bylo velmi nákladné. A navíc náklady nebyly až do letošního roku daňově vymahatelné. Takže zaměstnavatel trochu suploval roli státu ze zisku,“ říká šéf Unie zaměstnavatelských svazů Vít Jásek. Podle něj by teď měla následovat maximální podpora zkrácených pracovních úvazků, která by měla dále usnadnit rodičům s dětmi zapojení do práce.

Novinkou pro rodiče s dětmi je také možnost odečíst si náklady na školku slevou na dani, a to až do výše 8500 korun na jedno dítě. Navíc bude pravděpodobně možné tuto slevu žádat už za rok 2014. Za rok 2015 sleva ještě stoupne.

„To v celkovém součtu nepomůže. Zvýší se sice čisté příjmy lidem, ale jen těm, kteří pro dítě školku se štěstím seženou a kteří mají dost vysoké příjmy, že si mají slevu z čeho odečíst. Nepomůže to těm, kteří školku neseženou a kteří si nemají slevu z čeho odečíst. Ušetří to peníze střední třídě a bohatým,“ kritizuje novinku ekonom Daniel Münich.

Podle něj by měl stát raději peníze investovat do výstavby nových školek, než aby je slevou na dani vracel rodičům.

DALŠÍ NOVINKY

Odchod učitelů bez vzdělání
Od ledna nebudou moci učit pedagogičtí pracovníci, kteří nemají příslušný vysokoškolský titul. Výjimka bude platit pro učitele starší 55 let s dvacetiletou praxí, nebo ty, za které ředitelé nemají náhradu.

Testování jednotných přijímaček na střední
Ministerstvo si v dubnu na 650 školách vyzkouší jednotné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou. Budou z českého jazyka a matematiky. Naostro by měly začít fungovat od roku 2016.

Neurčitý úvazek pro ředitele
Ředitelé škol nově dostanou smlouvu na dobu neurčitou, dnes mají smlouvy pouze na šest let, tedy na jedno funkční období.

Konec nezdravého jídla ve školách
Ministerstvo bude moci regulovat jídlo, které se dětem prodává ve školách v bufetech či automatech. Bude moci nařizovat třeba více mléčných výrobků nebo zeleniny.

Nulté ročníky ZŠ
Od září se otevřenou nulté ročníky základních škol všem dětem, které potřebují vyrovnat vývoj. Dosud byly jen pro děti se sociálním znevýhodněním.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 7.1.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:18.