Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Leden:

Firmám se zjednodušilo zaměstnávání lidí. Je konec zbytečnému kopírování smluv (iHNed.cz)

Firmám od letošního ledna ubylo papírování při zaměstnávání lidí. A to včetně živnostníků. Změna se týká podniků, které mají více provozů nebo působí například jako stavební společnosti na různých místech. Až dosud musely mít na každém pracovišti včetně stavenišť k dispozici smlouvy se všemi, kdo tam pro firmu pracovali. To ale nově končí.

Kontroloři ze Státního úřadu inspekce práce si nyní vystačí s přístupem k internetu - od ledna mohou nahlížet do databází sociální správy a úřadů práce. Takže snadno zjistí, zda si zaměstnanci či najatí živnostníci platí řádně zdravotní a sociální pojištění a jestli neberou třeba dávky v nezaměstnanosti.

"O tento přístup jsme usilovali od roku 2012, kdy jsme se při kontrolách začali věnovat i nelegálnímu zaměstnávání," říká generální inspektor práce Rudolf Hahn.

Právě rok 2012 byl v tomto ohledu zlomový. Vláda Petra Nečase se zaměřila na potírání daňových úniků při nelegálním zaměstnávání, včetně švarcsystému. Tedy zaměstnávání na živnostenský list, nikoli s řádnou pracovní smlouvou. Jedním z výsledků bylo, že i řadoví řemeslníci, které si větší firmy najímaly na dílčí práce, u sebe museli mít kopie smluv. Inspektorát práce z "fyzických osob" tuto povinnost sňal loni na jaře, firmy ale podle zákona v papírování musely pokračovat.

Odborníci se shodují, že další rozvolnění je krok správným směrem.

"Opatření v praxi představovalo spíše pouze zvýšení administrativní zátěže než efektivní nástroj potírání nelegální práce," vysvětluje Vojtěch Katzer, expert na pracovní právo z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

"Firmy musely přijímat různá organizační opatření, zejména pro mnohá vedlejší či odloučená pracoviště a zaměstnance v terénu, kde nebylo administrativní zázemí," dodává Milada Kürtösiová z právní kanceláře Kocián Šolc Balaštík.

Spokojenost vyjadřuje také Karel Havlíček, šéf asociace malých a středních podniků.

"Někdy nám přicházely opravdu groteskní příběhy, jak kontroly probíhaly. K největším únikům v aplikaci švarcsystému dochází například u velkých poradenských firem a jejich dodavatelů, ne na stavbách," upřesňuje spolumajitel investiční skupiny Sindat.

Konec uchovávání kopií se týká všech typů smluv kromě dohod o provedení práce (do 300 hodin ročně). Ty budou muset firmy mít i nadále stále při ruce. Na to si podniky budou muset dávat pozor, stejně jako na to, aby nové pracovníky ihned nahlásily k placení pojištění. V opačném případě totiž kontrola bude chtít vidět smlouvu - a pokud ji nenajde, firmě bude hrozit pokuta až půl milionu.

"Je to nový správní delikt. Jedná se o případy, kdy firma nebude mít na pracovišti kopii příslušné smlouvy - například tehdy, kdy pracovní vztah již vznikl a zaměstnanec ještě není přihlášený k sociálnímu pojištění," říká šéf inspektorů práce Hahn.

Zároveň se na základě říjnového nálezu Ústavního soudu snižuje výše minimální sankce za to, když firma někoho zaměstná v rozporu s pravidly, tedy včetně švarcsystému. Původně to bylo čtvrt milionu, teď to je 50 tisíc. Strop zůstal na 10 milionech.

"Jinak je ale novela zákona o zaměstnanosti poměrně tvrdá. Zvyšují se sankce za diskriminaci, překročení rozsahu práce u dohod, přitvrzuje se v pokutách za nedodržení režimu skončení pracovního poměru," zlobí se nad dalšími novinkami Havlíček z asociace malých a středních firem.

Co se živnostníků týče, i na ty čeká od ledna řada změn. Došlo k úpravě výdajových paušálů, takže zjednodušené zdanění mohou využít jen ti, jejichž roční tržby nepřesáhnou dva miliony. Současně by ale měla mírně ubýt byrokracie těm "osobám samostatně výdělečně činným", které si budou obstarávat další živnostenská oprávnění - úředníci si už jednou odevzdané doklady vytáhnou z digitálního archivu.

Zdroj: iHNed.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 7.1.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:55.