Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Prosinec:

Českým firmám pomůže v krizi kurzarbeit. Místo výpovědi se zkrátí pracovní doba (zpravy.rozhlas.cz)

Kurzarbeit je krizové řešení pro firmy, které v případě potíží musely propouštět zaměstnance. V praxi to bude znamenat, že podnik na určitou část měsíce pouze uvolní zaměstnance z práce a nedá mu za to celou část mzdy. Pracovník ale dostane částečné vyrovnání od státu.

„Tento příspěvek nakonec vláda schválila tak, že by se zaměstnanci vyplácelo 70 procent jeho průměrné mzdy, a to tak, že 50 procent této částky by hradil zaměstnavatel a 20 procent by bylo hrazeno ze státního rozpočtu,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

České podniky můžou žádat o přechod na kurzarbeit od jara příštího roku. Odbory s návrhem vlády ale původně nesouhlasily a chtěly, aby pracovníci z podniků v krizi dostávali až 90 procent mzdy. Polovinu této částky od firmy a polovinu od státu. S konečnou verzí jsou ale odboráři nakonec spokojeni.

„To je mírnější varianta. Ta ještě lepší by byla, kdyby zaměstnanci dostali 90 procent průměrného výdělku s tím, že by se podělili rovným dílem zaměstnavatel a stát,“ říká šéf odborů Josef Středula.

Se zavedením kurzarbeitu souhlasí i šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák: „Naše firmy v oblasti průmyslu ho využijí především v době ekonomické krize anebo při mimořádných živelných pohromách, jako jsou povodně. To jsou hlavní dva atributy.“

Někteří odborníci a zaměstnavatelé ale tento krizový program kritizují. Podle nich není vůbec jasné, jak rychle budou podniky schopné na kurzarbeit přejít. O žádosti o podporu každé z nich bude navíc rozhodovat přímo vládní kabinet. Podle ministryně práce Michaely Marksové to ale žádná překážka nebude. „Tato jedna podmínka tam nebude škodit a nebude překážkou, protože zatím nepředpokládáme, že těch žádostí bude tolik. Pokud by se stalo v praxi, že by to bylo neúnosné i administrativně, i na to množství, tak bychom od toho mohli upustit.“ Firmy můžou kurzarbeit čerpat půl roku, při opakované žádosti maximálně rok. Kurzarbeit používají i některé sousední státy - hlavně Německo a Rakousko.

Zdroj: zpravy.rozhlas.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.12.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 18:54.