Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Prosinec:

Projekt prostupného bydlení v Mostě pomohl už 22 rodinám (Mostecký deník)

„Cílem je pomoci lidem, kteří bydlí v nevyhovujících podmínkách, ke standardnímu bydlení. Musí na to ale být připraveni, to znamená řádně platit nájem, energie, vycházet se sousedy a být ochotni shánět si zaměstnání,“ uvedl Petr Fadrhons z Oblastní charity Most, která projekt hrazený z Evropského sociálního fondu zajišťuje.

Vybraným rodinám potom charita zprostředkuje kvalitnější bydlení a umožní jim tak odstěhovat se z nevyhovujících prostor. V Mostě je to například blok číslo 15 v Chomutovské ulici, který je už několikátou zimu bez dodávek tepla.

„Konkrétně z tohoto domu jsme pomohli dostat se třem rodinám,“ řekl koordinátor projektu Fadrhons.

Jednou takovou je Blanka Rácová se svými dvěma dětmi.

„V patnáctce nám půl roku nešla ani elektřina, byla jsem bez teplé vody,“ řekla.

K lepšímu bydlení se prý dostala zásluhou terénní pracovnice, která na její situaci upozornila a navrhla zařazení do projektu prostupného bydlení. V pronajatém bytě 2+1 žije paní Rácová s dětmi již téměř rok.

Projekt počítá se třemi stupni bydlení. Prvním je krizové bydlení například v azylovém domě či na ubytovně, následovat by mělo tréninkové bydlení simulující už standardní nájemní bydlení, jehož dosažení je konečným cílem projektu. V Mostě však tréninkové bydlení, jehož uživatelé jsou pod stálým dohledem sociálních pracovníků, schází.

„Bohužel se nám zatím nepodařilo získat vhodný objekt nebo jednotlivé byty,“ řekl Fadrhons. Chybějící článek se snaží nahradit vyšší aktivitou terénních pracovníků.

O to pečlivěji podle něho charita adepty do projektu vybírá.

„Osvědčil se nám zásluhový systém a delší spolupráce, během které zjišťujeme, zda jsou lidé pro zařazení do projektu skutečně vhodní,“ uvedl Fadrhons.

Úspěšnost, s níž si účastníci projektu zvyknou na standardní formu bydlení, je podle něj poměrně vysoká.

„Z 22 zařazených rodin zcela selhaly pouze tři. Pokud se někde vyskytnou problémy, pomáháme klientům s jejich vyřešením,“ podotkl.

Finanční příspěvky charita těmto lidem neposkytuje.

„Se soukromými pronajímateli, s nimiž spolupracujeme, ale můžeme domluvit nižší počáteční kauci, případně její postupné splácení,“ uvedl Fadrhons.

Oblastní charita Most spolupracuje při realizaci projektu prostupného bydlení s vládní Agenturou pro sociální začleňování.

„U tří bytů s ní máme zaveden garanční systém. To znamená, že kdyby nájemníci za bydlení řádně neplatili a vznikl tak dluh, uhradila by ho agentura,“ dodal Fadrhons.

Zdroj: Mostecký deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 11.12.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:22.