Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Listopad:

Průzkum: většina firem kurzarbeit vítá (Právo)

Polovina dotázaných zástupců firem si přitom myslí, že vládní návrh kurzarbeitu „v podstatě“ odpovídá potřebám podniků, téměř 40 procent s ním souhlasí „se značnými výhradami“ a jedna desetina je toho názoru, že tento model „vůbec neodpovídá“ potřebám firem.

Zaměstnanci, kterým by kvůli hospodářské krizi nebo živelní katastrofě hrozilo propouštění, by mohli nově po dobu kurzarbeitu pobírat sedmdesát procent mzdy, přičemž padesát procent by hradil zaměstnavatel a dvacet procent stát.

Vláda chce takto předcházet propouštění v situacích, kdy podniky budou mít pro své zaměstnance práci jen na tři nebo čtyři dny v týdnu. Žádosti budou shromažďovat úřady práce a vláda pak bude posuzovat každou žádost jednotlivě.

„Kurzarbeit je důležitým nástrojem pro zajištění pracovních míst a udržení kvalifikovaných pracovníků ve firmě v době krize. Základní parametry kurzarbeitu, jak je schválila vláda, jsou přijímány našimi členy, kteří se zúčastnili průzkumu, kladně. Nelze ale opomenout jejich výhrady týkající se především role státu. Mnoho z nich například požaduje zohlednění rozdílů mezi jednotlivými branžemi a regiony při rozhodování vlády o tom, kdy nastala doba pro kurzarbeit,“ dodal k výsledkům průzkumu prezident ČNOPK Rudolf Fischer.

Kurzarbeit se státní podporou musí ještě v příštích měsících schválit obě komory parlamentu a prezident.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 21.11.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:05.