Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Říjen:

Zuzana Jentschke Stöcklová v Ranním interview (ČRo Radiožurnál)

Jiří CHUM, moderátor
Počet lidí s demencí, kterou způsobuje Alzheimerova choroba, stále roste. Do roku 2050 by mohl být podle odhadů až třikrát vyšší než dnes. Teď ve světě trápí touto nemocí asi, ve světě trpí touto nemocí asi 38 milionů lidí. Politici, zástupci ministerstev, ale také ředitelé nemocnic nebo domovů pro seniory proto budou dnes debatovat o možných řešeních. V Ranním interview vítám Zuzanu Jentschke Stöcklovou z ministerstva práce a sociálních věcí. Dobrý den.

Zuzana JENTSCHKE STÖCKLOVÁ, MPSV
Dobré ráno přeji všem posluchačům.

Jiří CHUM, moderátor
Jaké jsou ty aktuální počty lidí nemocných Alzheimerem v České republice?

Zuzana JENTSCHKE STÖCKLOVÁ, MPSV
Tak odhady se v současné době pohybují mezi 120 a 140 tisícemi osob jenom v České republice a především se tedy jedná o osoby starší 80 let. Ale se stárnutím populace bude počet těchto osob logicky narůstat.

Jiří CHUM, moderátor
Jak o ně stát pečuje teď? Jsou nějaké speciální programy, speciální metody?

Zuzana JENTSCHKE STÖCKLOVÁ, MPSV
Tak já v tuto chvíli mohu hovořit pouze za ministerstvo práce a sociálních věcí, které se touto problematikou intenzivně zabývá. V naší gesci je tedy především zajištění sociální péče pro tyto osoby a také sociálního poradenství nejen pro ně, ale také pro jejich blízké pečující. My společně s ministerstvem zdravotnictví společně plánuje větší provázanost sociálního a zdravotního systému právě z této oblasti o péče o osoby s Alzheimerovou chorobou, ale i celkově v oblasti dlouhodobé, dlouhodobé péče, abychom se přiblížili takovému ideálnímu stavu, kdy je člověk včas diagnostikován, je zahájena jeho léčba formou medikace a my již se také postaráme o tu jeho terapeutickou a pečovatelskou část průběhu nemoci, protože je opravdu člověka potřeba připravit na průběh té nemoci, je potřeba připravit také především jeho blízké, kteří se často rozhodnou o toho člověka pečovat, a ta péče o člověka s Alzheimerovou chorobou je velmi psychicky a fyzicky, fyzicky náročná. Takže aby ti lidé vůbec věděli, do čeho, do čeho jdou. Takže ministerstvo práce a sociálních věcí také plánuje podporu, podporu, podporu těchto rodin. Pokud se budeme bavit...

Jiří CHUM, moderátor
Jakou podporu?

Zuzana JENTSCHKE STÖCKLOVÁ, MPSV
Ano.

Jiří CHUM, moderátor
Jakou konkrétní podporu?

Zuzana JENTSCHKE STÖCKLOVÁ, MPSV
Pokud my máme v plánu takový, takovou věc jako, jaká funguje třeba například v Rakousku, něco jako takzvanou pečovatelskou dovolenou, to znamená, že člověk, který pečuje o svého těžce nemocného blízkého, se může domluvit se svým zaměstnavatelem, že ho uvolní na nějakou dobu, aby mohl pečovat o toho svého blízkého nebo se domluví na nějaké formě flexibilního úvazku. Zaměstnavatel má povinnost vyjít zaměstnanci vstříc. Takže jak to známe u nás u rodičovských dovolených, tak by to mohlo fungovat u pečovatelských dovolených. Samozřejmě ale na mnohem kratší, na mnohem kratší dobu, není možné, aby byl člověk čtyři roky, čtyři roky doma. Ale například v tom Rakousku to funguje tak, že se může prostřídat celá rodina a...

Jiří CHUM, moderátor
Jisté překlenovací období.

Zuzana JENTSCHKE STÖCKLOVÁ, MPSV
Ano.

Jiří CHUM, moderátor
Jak už jsme řekli, do roku 2050 by ten počet pacientů mohl být až třikrát vyšší než dnes. Co má naplánované ministerstvo, aby péči a léčbu pacientů zvládlo?

Zuzana JENTSCHKE STÖCKLOVÁ, MPSV
Tak já už jsem tady zmínila tu provázanost s tím zdravotnickým systémem, protože ta je, ta je velmi, velmi důležitá. A my se samozřejmě také snažíme především společně s kraji, které zodpovídají za síť sociálních služeb ve svých regionech, rozšiřovat síť sociálních služeb pro osoby s Alzheimerovou chorobou a finančně je také podporovat. V letošním roce byla na provoz pobytových služeb, které právě pečují o osoby s Alzheimerovou chorobou, poskytnuta státní dotace 767 milionů korun, což je o 160 milionů více, jak tomu bylo třeba například v loňských, v loňských, v minulých letech. Více peněz šlo letos také na terénní služby a stacionáře a vznikají především také nové kapacity v takzvaných domovech se zvláštním režimem. Tyto domovy se zvláštním režimem právě pečují o osoby s Alzheimerovou chorobou. V současné době je v České republice registrováno asi 255 domovů s kapacitou 12 tisíc lůžek, ale samozřejmě ta kapacita je nedostatečná a je potřeba ji stále rozšiřovat.

Jiří CHUM, moderátor
Zuzana Jentschke Stöcklová z ministerstva práce a sociálních věcí teď v Ranním interview před osmou hodinou. Díky za to, na shledanou.

Zuzana JENTSCHKE STÖCKLOVÁ, MPSV
Prosím, na shledanou.

Jiří CHUM, moderátor
Dnes se o tom bude debatovat. Radiožurnál přinese čerstvé informace.

Zdroj: ČRo Radiožurnál

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 31.10.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.3. 2019 000 11:08.