Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Říjen:

Úřady se snaží motivovat firmy, aby dávaly práci absolventům (MF DNES)

Pokud firmy zaměstnají absolventy, získají vysoký příspěvek na jejich mzdy.

Zúčastnit se mohou absolventi vedeni v evidenci Úřadu práce déle než čtyři měsíce, kteří nemají delší pracovní zkušenost než dva roky. Výjimečně může být do programu zapojený i zájemce, který je v evidenci kratší dobu.

Firma, která těmto lidem dá práci, získá příspěvek na mzdu jak na nového zaměstnance po dobu minimálně šesti měsíců, tak příspěvek na mentora, který mladého pracovníka bez zkušeností zaučí na pracovišti. Těch je zatím 239.

Mezi nejčastěji nabízené profese, o něž navíc měli uchazeči zájem, patří práce v administrativě, asistent pedagoga, číšník/servírka, grafik webových stránek, kadeřnice, kosmetička, logistik, obchodní zástupce, obsluha CNC strojů, referent odboru města nebo obce, skladník, logistik, správce IT sítě, svářeč, účetní či učitelka mateřské školy.

Přes dva tisíce absolventů v regionu nemá práci

Ve Zlínském kraji bylo ke konci září bez práce 2 088 absolventů, z nichž 1 434 ukončilo školu letos. Mezi okresy jsou z pohledu vzdělání absolventů výrazné rozdíly především na Vsetínsku. Zatímco u ostatních tří okresů se podíl maturantů pohybuje v rozmezí 36 – 37,7 procent, na Vsetínsku nemá zaměstnání téměř 42 procent středoškoláků.

„Zajímavé je, že hodnoty letošních absolventů jsou srovnatelné. Dá se tedy říci, že na Vsetínsku mají středoškoláci bez praxe větší problém sehnat práci, než je tomu v ostatních okresech, a navíc zřejmě tuto situaci neřeší ani dalším vzděláváním. Naopak letošních absolventů – vyučenců je na Vsetínsku jen 27 procent, v ostatních okresech je jejich podíl cca 32 procent,“ podotkla Majdyšová.

Z pohledu procentuálního zastoupení vzdělání je zásadní rozdíl mezi všemi absolventy a „čerstvými“ absolventy v kategorii ‚vyučen‘ a ‚VŠ‘. Podíl vyučených, kteří hledají práci, roste s délkou jejich evidence. Naopak díky převaze letošních vysokoškoláků platí, že mají potíže se získáním zaměstnání jen z krátkodobého hlediska.

„Největší problémy s hledáním práce mají středoškoláci, těch letošních je mezi nimi nejméně. V evidenci zůstávají ti, kteří nechtějí dále pokračovat ve studiu a přitom často z důvodu chybějící praxe nemohou najít práci odpovídající jejich vzdělání,“ řekla Majdyšová.

Dokonce i vyučenci zůstávají v evidenci Úřadu práce kratší dobu než maturanti. A důvod? Pokud nenajdou práci v řemesle, kterému se vyučili, vrací se zpět ke studiu.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.10.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 03:56.