Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Říjen:

Monopol na dávky padá, jde o stamilióny (Právo)

„Legislativní situace nás nutí udělat transparentní výběrové řízení na agendové systémy. Nemáme možnost jít jinou cestou,“ řekla Právu Marksová.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž už neumožňuje, aby rozdílné služby, jako jsou sociální dávky a dávky v zaměstnanosti, provozoval jeden dodavatel.

Firma dostala už 4,5 miliardy

Ministryně čerpá ze zkušeností v zahraničí, kde se byla se svým týmem podívat.

„Na Slovensku, v Rakousku a v Německu jsou tyto systémy provozovány odděleně, ty problematiky spolu až tak úplně nesouvisí,“ uvedla pro Právo náměstkyně ministryně Iva Merhautová.

Ministerstvo si také ale slibuje, že ušetří, za celou dobu vyplatilo společnosti OKsystém čtyři a půl miliardy korun.

„Momentálně platíme OKsystému 450 miliónů ročně, což je zhruba 1,3 miliónu korun denně,“ řekl Právu ředitel odboru informačních technologií Robert Baxa. „Holý fakt je, že náklady na implementaci a provozování jiných, výrazně modernějších informačních systémů jsou v zahraničí v řádech desítek procent nižší,“ dodal.

Navíc upozornil, že i kdyby si ministerstvo chtělo zajetý systém ponechat a soutěžit pouze jiného provozovatele, není to technicky možné.

„Ministerstvo nemá práva úplně ke všemu, systém je v takovém stavu, že jej nikdo jiný není schopen provozovat, udržovat a rozvíjet než zaměstnanci OKsystému. Zdrojový kód má 91 tisíc souborů, databáze jsou enormně složité,“ řekl Baxa.

Náměstkyně Merhautová podotkla, že zdrojové kódy jsou nyní uložené u notáře.

„Kdybychom je získali, ztrácíme záruku na jejich informační systém a přebíráme veškerou odpovědnost za jakékoliv incidenty,“ doplnila.

Ministerstvo na jaře zvažovalo, že společnost OKsystém odkoupí, vláda nakonec od takového záměru odstoupila; proti se postavil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Dávky nejsou nijak ohroženy

Existují obavy, že přechod na jiný systém by mohl ohrozit vyplácení sociálních dávek. Sociální výbor Sněmovny řešil tuto otázku už minulý měsíc a shodl se, že vyplácení dávek není v blízké budoucnosti ohroženo.

„Pokud vše dopadne dobře, mohlo by vyplácení dávek v zaměstnanosti běžet v novém systému už od 1. ledna 2016. Do té doby poběží veškeré dávky pod dosavadním systémem,“ potvrdil Právu Baxa.

Na nezbytnost vybrat nového dodavatele systému pro výplatu dávek upozornila i opozice.

„Ministerstvo výběrové řízení vypsat musí. Je ale důležité, aby to byl ucelený, provázaný systém, který bude schopen vyplácet všechny dávky ze sociálního balíku, a že tam bude dostatečná lhůta na pilotní, ověřovací projekt, než se nastaví ostrý režim,“ řekla Právu expertka na sociální politiku ODS Lenka Kohoutová.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.10.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:17.