Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Říjen:

Přibývá lidí s důchodem zatíženým exekucí (Právo)

Většina seniorů čelících exekuci si s sebou přinesla dluhy už z produktivního věku. Exekuce se totiž ve třech čtvrtinách případů týkají čerstvých důchodců.

„Nejčastějším důvodem zadlužení lidí v důchodovém věku je to, že nemají splacené své dluhy ve chvíli, kdy odcházejí do penze a kdy dojde ke snížení jejich dosavadních příjmů,“ říká právník Jan Malý ze společnosti VPI CZ.

Dalším důvodem je to, že kvůli ztrátě zaměstnání lidé požádají o předčasný důchod, a opět nemají dostatečnou finanční rezervu pro případné splácení předchozích závazků.

„Možností, jak se senioři dostávají do finančních problémů, je také situace, kdy jsou před nástupem do důchodu dlouhodobě nezaměstnaní a finanční rezervu vyčerpají,“ upozornil Malý.

Do osobních bankrotů se příliš neženou

Nezřídka se však také stává, že se senioři zadluží ve snaze pomoci svým dětem se splácením jejich finančních závazků nebo s pořízením nemovitosti či auta.

Nejčastějším způsobem úhrady závazků je pravidelné strhávání dané částky z vyměřeného důchodu. Na rozdíl od mladších dlužníků však senioři své dluhy zpravidla neřeší vyhlášením osobního bankrotu.

„V roce 2013 požádalo v Česku o oddlužení 30 029 osob. Seniorů mezi nimi ale byla jen zanedbatelná část. Senioři totiž standardně podávají insolvenční návrhy méně často než lidé ve věku do padesáti let. Nejvíce lidí vyhlašujících osobní bankrot je ve věkovém rozmezí 28 až 50 let,“ informoval Malý.

Podle odborníků přitom oddlužení seniorů zpravidla bývá snazší než u lidí v produktivním věku.

U seniorů totiž nenastává mnoho životních událostí, jako je například narození potomka, ztráta zaměstnání a podobně, které nejrůznějším způsobem zasahují do průběhu insolvenčního řízení. To tak většinou bez výraznějších komplikací směřuje k vyřešení finanční situace důchodce.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 15.10.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:24.