Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Září:

Jak zvýšit zaměstnanost lidí nad padesát? Marksová chce úlevy (ČT24)

V Česku je v současnosti bez práce přes půl milionu lidí (7,4 % obyvatel), z toho 60 tisíc lidí jsou osoby starší padesáti let. Ve věkové kategorii 50+ se tak jedná o nejvyšší číslo za posledních pět let. Podle kvalitativního výzkumu iniciativy Alternativa 50+, která se pracovní pozici lidí po padesátce dlouhodobě zabývá, totiž u zaměstnavatelů přetrvávají tradiční stereotypy: Pracovníci nad padesát jsou podle nich méně flexibilní, neumí pracovat s počítačem a neznají cizí jazyky. To samozřejmě mnohdy není pravda, a řada personalistů proto už nyní uchazečům o zaměstnání radí, aby svůj věk v životopisech vůbec neuváděli.

MPSV chce slevy na sociálním pojištění

Kvalitativní změnu nyní chystá ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci tzv. aktivní politiky zaměstnanosti.

"Pracujeme s návrhem, který vychází z programového prohlášení, a sice se slevami na sociálním pojištění. Máme to částečně připravené, realizační fáze bude v příštím roce," prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v Otázkách Václava Moravce s tím, že návrh ale ještě neprošel vládou.
"Pracujeme s takovým principem, že by se sleva zaměstnancům vyplácela zpětně. O její výši se polemizuje."

Úleva na pojištění by se přitom neměla týkat jen profesně ohrožené kategorie 50+, ale také žen po mateřské dovolené a mladých do pětadvaceti let.

Záměr ministerstva má podporu i u zbylých stran tripartity.

"Věcný záměr vypadá výborně a konkrétní opatření jsou dobře zacílená. Po zkušenosti s posledními reformami na trhu práce jim ale budeme tleskat, až uvidíme výsledek," konstatoval viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
"Je také otázka, jak bude paní ministryně silná a jak vyjedná dohodu s ministerstvem financí."

Prezentovaný záměr MPSV je jen dalším dílkem ze série opatření, kterým chce stát zaměstnanost starších lidí zvyšovat. Už dříve přišel s motivací pro firmy - – za přijetí člověka nad 55 let nabízí měsíčně příspěvek až 24 tisíc korun. Opovrhování lidmi nad 50, nebo dokonce jen 40 let je totiž pro Česko neudržitelné; do roku 2050 budou padesátníci nejpočetnější skupinou.

Zdroj: CT24

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 29.9.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 10:05.