Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Září:

Marksová: Zvýšení minimální mzdy lépe ochrání zaměstnance (ČRo Plus)

Libor DVOŘÁK, moderátor
Dobrý den, dámy a pánové. Jak jste právě zaslechli, po příštích 50 minut vás naším vysíláním bude provázet Libor Dvořák. A jaká publicistická témata jsme dnes připravili? Od příštího roku se o 700 korun zvýší minimální mzda v České republice. Zaměstnavatelům se ale dnešní rozhodnutí vlády nelíbí. Situace na východě Ukrajiny se podle některých známek znovu vyostřuje. V Rusku bez většího zájmu občanstva proběhly komunální volby, některé tendence v ruské domácí politice ale zřejmě přesto naznačily. Odpůrci i zastánci skotské nezávislosti dělají i dnes vše proto, aby na svou stranu získali co nejvíce příznivců. Výsledek čtvrtečního referenda o tom, jestli Británie zůstane celá nebo se rozdělí, se ale dá jen velmi těžko odhadnout. Ministr zemědělství Marian Jurečka žádá, aby dovozci potravin se třídenní předstihem oznamovali co? Jaké množství a za kolik v zahraničí nakupují. Čeští spisovatelé po 3 dny předčítají v předměstských vlacích jedoucích z Prahy. A konečně v Plzni celý minulý týden probíhal a ještě probíhat bude pravidelný divadelní festival Divadlo Plzeň. Ještě jednou přeji po následujících 50 minut klidný poslech. Vláda dnes rozhodla, že od ledna příštího roku se v České republice zvýší minimální mzda a to na 9 200 korun. Znamená to, že lidé, kteří takovouto mzdu pobírají, dostanou o 700 korun více. Zatímco odboráři jsou spokojení, zaměstnavatelé vyjadřují nelibost, původní dohoda totiž počítala se zvýšením jen o pětistovku. Kabinet o této změně rozhodl jednomyslně, i když ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO byl ještě ráno k návrhu kritický, jak koneckonců řekl České televizi.

Andrej BABIŠ, ministr financí /ANO/
Stát by neměl určovat mzdy podnikatelům a živnostníkům, jo, že máme svobodné tržné hospodářství.

Libor DVOŘÁK, moderátor
Podle premiéra Bohuslava Sobotky současná minimální mzda neumožňuje důstojný život. Doufám, že její zvýšení bude lidi k práci více motivovat.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já si myslím, že to je důležitý motivační prvek a do budoucna bych byl velmi rád, aby minimální mzda rostla i nadále a aby byl co největší rozdíl mezitím, co získá člověk, který pracuje, byť za minimální mzdu a mezitím, co získává člověk, který žije ze sociálních dávek. Proto by bylo dobře, aby se ten rozdíl v příštích letech co nejvíce zvyšoval.

Libor DVOŘÁK, moderátor
To byl premiér Bohuslav Sobotka. Zaměstnavatelé má dnešní rozhodnutí vlády přijít podle ministerstva práce na miliardu 300 milionů korun, stát asi na necelých 200 milionů. Mými hosty po telefonu jsou teď ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Dobrý den, paní ministryně.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Dobrý den.

Libor DVOŘÁK, moderátor
A výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů Vít Jásek. I vám, pane Jásku, dobrý den.

Vít JÁSEK, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů
Dobrý den.

Libor DVOŘÁK, moderátor
Paní ministryně, proč jste se nakonec rozhodli jít nad tu dohodnutou pětistovku, se kterou souhlasili i zaměstnavatelé a zvyšujete minimální mzdu ještě o dalších 200 korun, tedy o celých 700?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Tak my jsme si vlastně uvědomili, že ta minimální mzda byla naposled zvyšována, když beru to od 1. ledna 2015 nazpět, ne před rokem, ale před rokem a půl, a předtím nebyla zvýšena několik let, a to od roku 2007. Takže když jsme nad tím potom přemýšleli, tak jsme usoudili, že těch 700 korun opravdu není nic, na čem by se měli zaměstnavatelé zhroutit.

Libor DVOŘÁK, moderátor
Otázka pro pana Víta Jáska. Jak hodnotíte, pane Jásku, vyjednávání s vládou? Vysvětlovali vám její zástupci dostatečně, proč se rozhodli tu původně dohodnutou částku, s níž jste souhlasili, ještě zvýšit? Spekulovalo se o tom, že sociální demokracie si zvýšení minimální mzdy vymínila za to, že do Evropské komise místo svého kandidáta vyšle zástupkyni hnutí ANO paní Jourovou.

Vít JÁSEK, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů
Tak víte co, to je to přesně, jak jste to pojmenoval.

Libor DVOŘÁK, moderátor
Ano.

Vít JÁSEK, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů
Ta původně dohodnutá výše 9 tisíc korun byla výsledkem sociální dohody a ta sociální dohoda, je velmi křehká věc a velmi těžko se k ní dochází, když se sejdou zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády a vlastně dohadující se, všechny názory tam zaznívají a dojde k nějakému kompromisu, který je akceptovatelný. Pak ale přijde politik a tu dohodu vlastně shodí ze stolu. A to je asi ta věc, která na tom nejvíc vadí, že to bylo rozhodnutí od stolu a nebylo vlastně součástí sociální dohody.

Libor DVOŘÁK, moderátor
Paní ministryně Marksová, chcete na to nějak reagovat?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Tak samozřejmě je pravda, že to dodatečné zvýšení o těch 200 korun bylo až následné. Nicméně musím konstatovat, že na té poslední tripartitě, kde už se projednával ten návrh navýšení o 700 korun, jsme se s oběma sociálními partnery dohodli, že předložíme na ta další období harmonogram toho, jak by se měla minimální mzda zvyšovat a kdy, aby už k takovýmto překvapení nedocházelo.

Libor DVOŘÁK, moderátor
Otázka pro pana Víta Jáska. Pane Jásku, je opravdu ten dvousetkorunový rozdíl pro zaměstnavatele takový problém? Faktem je, a už jsme to tady říkali, že to dolehne především na jejich bedra.

Vít JÁSEK, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů
Samozřejmě dolehne to na jejich bedra. Tady ten dopad, teď nebavme se o velkých městech, kde jsou nadnárodní korporace, kde ty platy jsou úplně někde jinde, ale je spousta lokálních firem a třeba ze svazů, které my zastupujeme, je to třeba oblast textilního a oděvního průmyslu, který u nás stále existuje, kde ty mzdy se pohybují bohužel v této, v této výši nebo níži a není to proto, že by ty zaměstnavatelé na těch lidech chtěli vydělávat nějak extra. Je to prostě proto, že ty tržní podmínky jsou takové a oni jim prostě vyšší mzdu dát nemůžou. A pokud k tomu budou nuceni, tak reálně hrozí, že nějaká ta pracovní místa zruší, protože prostě na to nebudou mít.

Libor DVOŘÁK, moderátor
Paní ministryně Marksová, kolika lidí se vlastně tohle opatření dnes vládou schválené bude týkat? Jaká část zaměstnanců pobírá minimální mzdu? Dočetli jsme se tady, že podle výpočtu vašeho ministerstva je to zhruba 100 tisíc lidí, tedy asi 2 %.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Ano, jak jste řekl, to jsou naše kvalifikované odhady. A jinak co se týče toho, té úvahy, že možná kvůli zvýšení minimální mzdy budou někteří zaměstnavatelé nuceni rušit pracovní místa, tak já se domnívám, že tohleto se zatím ještě nestalo, že to je jev, který vlastně není podložený, takže i já tak doufám, že se to nestane po 1. lednu 2015.

Libor DVOŘÁK, moderátor
Otázka pro pana Víta Jáska. Vy už jste vysvětloval, jak je to s těmi rozdíly v platech ve velkoměstech a na venkově, to je samozřejmě známá věc a nemusíte na to ani být odborník, to vám řeknou lidé kdekoli po venkově. Nicméně které obory to zvýšení minimální mzdy zasáhne nejvíc? Jinak řečeno, kde jsou nejnižší platy?

Vít JÁSEK, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů
Tak říkám, za ten náš segment je to hlavně ten segment toho, toho oděvního a textilního průmyslu, částečně zemědělství.

Libor DVOŘÁK, moderátor
Otázka pro paní ministryni. Vaše sociálnědemokratická strana chce do konce svého vládního působení zvýšit minimální mzdu ke 40 % mzdy průměrné. Je to podle vás reálné?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Tak pokud se dostaneme z krize, bude pokračovat růst ekonomiky, já věřím, že to reálné je. Ještě k té vaší předchozí otázce bych chtěla dodat, že se to také týká hodně zaměstnanců a zaměstnankyň ve velkoobchodě a maloobchodě a také tradičně v pohostinství. A musím říci, že je zas takovým známým jevem, že v těchto profesích často zaměstnavatelé dávají lidem minimální mzdu a potom jim načerno dávají peníze bokem, čímž šidí jak stát na odvodech, tak ale vlastně i ty lidi, kteří potom jsou biti třeba na důchodech.

Libor DVOŘÁK, moderátor
Otázka pro výkonného ředitele Unie zaměstnavatelských svazů pana Víta Jáska. Pane Jásku, jak to vidíte vy jako zástupce zaměstnavatelů? Jak vysoká by měla být minimální mzda, aby to lidi i v méně placených profesích motivovalo k tomu, nechat se legálně zaměstnávat?

Vít JÁSEK, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů
Já bych tady na jednu stranu souhlasil s panem ministrem Babišem, že prostě otázky, jestli by vůbec tenhle parametr měla, měla rozhodovat vláda, jo, ale prostě je to tak v tomto prostředí tak to, tak to samozřejmě akceptujeme. Je to otázka nějakého sociálního smíru. Co se týká, aby se lidé nechávali zaměstnávat. Největším problémem je cena práce, jo. Paní ministryně zmiňovala, že jsou obory, kde ty platy jdou dvojmo. Jednak je tady legální mzda, pak dostávají ty lidé něco načerno a je to právě proto, že ty odvody jsou tak vysoké, že je velmi problematické ty místa zaplatit, jo, takže pokud by se snížila cena práce, to znamená, snížily se odvody, tak za nás určitě jednoznačný impuls a vlastně pozitivní motivace k tomu, aby ta místa vznikala nebo aby se to z té šedé zóny dostávalo do té legální ekonomiky.

Libor DVOŘÁK, moderátor
Soudí výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů Vít Jásek. Děkujeme za vaše názory. A stejně tak ministryni práci a sociálních věcí paní Michaele Marksové. Na slyšenou.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Na slyšenou.

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.9.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:30.