Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Září:

Firmy hledají nejvíc lidí za pět let (MF DNES)

Přibývá však volných míst, na která se uchazeči o zaměstnání mohou hlásit. Oproti červenci o 3 645, oproti loňskému srpnu evidují úřady práce o 14 145 nabízených pozic víc. Celkem jich zaměstnavatelé prostřednictvím úřadu práce nabízeli téměř 55 tisíc.

Trh práce nadále ovlivňují probíhající sezonní práce v zemědělství, stavebnictví, hotelnictví, gastronomii, lázeňství, lesních závodech nebo povrchových lomech.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti je dlouhodobě v Ústeckém kraji, aktuálně činí 10,7 procenta. Druhá nejvyšší nezaměstnanost je v Moravskoslezském kraji, 9,8 procenta. V obou případech je to o desetinu procentního bodu méně než v červenci. Nejnižší podíl nezaměstnaných mezi kraji je tradičně v Praze, nyní 5,3 procenta. Na druhém místě je Plzeňský kraj, kde to bylo 5,6 procenta.

„Za celý rok počítáme s poklesem průměrné míry nezaměstnanosti na 7,5 procenta z loňských 7,7 procenta. Na konci roku se míra nezaměstnanosti vlivem sezonních faktorů vrátí ze současné hodnoty na 7,5 procenta. Budou-li ale nadále růst volná pracovní místa, míra nezaměstnanosti by měla ještě v průběhu podzimu mírně poklesnout,“ míní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 9.9.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 19:10.