Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Září:

Michaela Marksová: Rozhovor v Událostech na ČT 1

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
V Událostech vítám ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. Paní ministryně, jak chcete zajistit, jakými konkrétními kroky, aby se na úřadech práce na podzim zaevidovala co nejmíň lidí?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Dobrý večer, tohle to je samozřejmě velice těžká otázka, ale v současné době roste ekonomika, a to je nejdůležitější. Já bych ještě doplnila k těm číslům, která byla řečena, jedno, že meziročně úřady práce evidují o 14 tisíc více pracovních míst. A vlastně je to také tím, že se posílily úřady práce personálně, takže je mnohem víc lidí, kteří teď skutečně aktivně hledají pracovní místa, a to jak v soukromých firmách, tak také u obcí.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Vláda chce zavést taky zkrácenou pracovní dobu a firmám v případě potíž dotovat ty zaměstnance, pro které nebudou mít činnost na plný úvazek. Opozice, ta se kloní spíš k daňovým prázdninám. V čem je podle vás ten režim, zvaný také kurzarbeit, výhodnější?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Já se domnívám, že tato podpora v takzvané částečné nezaměstnanosti především pomůže těm zaměstnancům, protože tento nástroj jim má garantovat určité procento mzdy, i když ten zaměstnavatel v tu chvíli pro ně nemá tolik práce. A také je výhodné, že oni se vlastně v tom v uvozovkách volném čase nějakým způsobem dovzdělávají, a to si myslím, že je také podstatné, protože to přispívá k jejich růstu.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
V novém zákoně o zaměstnanosti chcete změnit taky podmínky pro výplatu dávek. Jak konkrétně, aby pro lidi bylo výhodnější, nezůstat na dávkách, ale jít pracovat?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
To bych neřekla, že ten zákon o zaměstnanosti řeší. Ten v tuto chvíli jenom upravuje tak, jak ten návrh v Poslanecké sněmovně, to, aby byly srovnatelné různé skupiny nezaměstnaných, kteří se mohou zároveň s evidencí na úřadu práce i přivydělat. Ale to, na co asi narážíte, je, že ta novela, která je v Poslanecké sněmovně, tak do ní se právě poslaneckým návrhem mají dostat ty přesné podmínky téhle té podpory částečné nezaměstnanosti. Ale to, jak přesně, o tom teď debatují týmy na tripartitní úrovni. A ten výsledek bude znám tak za 2 až 3 týdny.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Hostem Událostí byla ministryně práce Michaela Marksová. Děkuju vám.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 9.9.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:54.