Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Srpen:

Michaela Marksová: Rozhovor pro ČRo Radiožurnál

V souvislosti s tímto případem dnes MPSV vydalo tiskovou zprávu, kterou naleznete na webu ministerstva.

Policie podezírá dva lidi z rozsáhlých podvodů v domě pro seniory v Šestajovicích

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Jak už jsme informovali, policie viní ředitelku Domu pro seniory v Šestajovicích a jejího přítele z milionového podvodu. Ředitelka domova Petra Brožová zneužila podle policie lehké demence jedné klientky a nechala jí převést peníze na účet svého přítele Jiřího Kunčara. Mimo to prošetřují kriminalisté v domově i jedno podezřelé úmrtí. Obec Šestajovice obdržela na toto zařízení s názvem Petruška v nedávné minulosti řadu stížností, které postoupila úřadům k prošetření. A na telefonní lince je ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová za ČSSD. Dobrý den.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Dobrý den.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Paní ministryně, ten domov Petruška, není registrovaný jako zařízení sociální služby, přesto tuto službu provozoval, vypadá to, že spíš k újmě svých klientů. Nemohlo ministerstvo sociálních věcí nějak zasáhnout?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Za takových okolností přímo ministerstvo určitě ne. Ono tyto případy se množí, tenhle není první, o kterém víme, a už jsme o tom hojně diskutovali, ale bohužel, jestliže klient uzavře smlouvu vlastně s tím zařízením, které se prezentuje jako ubytovna, tak ta, ten zásah toho státu z té centrální úrovně je velmi omezený.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Takže si tam vlastně ti lidé můžou dělat cokoliv s klienty, kteří jsou tam, a to ve velké většině případů, jak je vidět tady na Petrušce v Šestajovicích, nejsou někdy příliš schopni se bránit?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Tady je, to má několik rovin, pokud já vím z médií, tak tady to zařízení skutečně bylo registrováno jako ubytovna, a to v rámci podléhá živnostenskému zákonu, takže určitě tady jsou páky kontrolovat tam na hygienické standardy, poslat tam třeba stavební úřad, primárně, potom jsou, co se může udělat z našeho resortu, tak je, jestli ti lidé pobírají příspěvek na péči, který je vyplácen úřadem práce, tak my můžeme kontrolovat, jestli skutečně ten příspěvek na péči je využíván tak, jak má, i když říkám, že tohle je pořád ještě poměrně omezené, ale na co bych především chtěla apelovat v těchto situacích, je, že ta obec je asi první a ti lidé okolo, ti sousedé, kdoví, že tam takovéto zařízení je, a také je potřeba využít všech možných prostředků i na třeba nepřímý nátlak na ty provozovatele. A pak je ještě jedna obrovská další kapitola, a to je kontrola a zájem těch příbuzných těch klientů, kteří je tam dali.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Jak byste poradila lidem, kteří umisťují nebo musí třeba umístit své příbuzné v nějakém podobném zařízení, aby nenaletěli, aby skutečně pro ně vybrali prostředí, které je důstojné, že se jedná skutečně o domov pro seniory?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Především bych všem doporučila, aby se skutečně sami osobně přijeli podívat, aby v žádném případě toho svého příbuzného nedali někam, kde nevědí, jak to vypadá, aby si osobně promluvili s tím personálem. A druhá věc, a ta je také velice důležitá, jsou seznamy institucí, které jsou skutečně registrovány jako sociální služby. Ty seznamy visí jak na webových stránkách ministerstva, tak ale určitě na každém krajském úřadě takové seznamy najdete, a to je druhá věc, kterou by si určitě měl každý zkontrolovat.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Ale je vcelku veřejná věc, že místa v domovech pro seniory chybí, pak je asi snazší naletět podvodníkům. Není na místě zasadit se o to, aby těch domovů pro seniory, které budou dobré pro své klienty, přibylo?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
To určitě také. Já si myslím, že tohle to je na dobré cestě, nejen, aby jich přibylo, ale aby přibyly ty kvalitní, já musím říct, že v tuto chvíli s vámi mluvím z Domova pro seniory z Dobré Vody u Českých Budějovic, což je náhoda, kde si právě prohlížím to zařízení, které je skutečně zařízené a vypadá tak, jak má. A bude teď, je na jednotlivých krajích udělat si plány podle demokratických výhledů, kolik těch míst bude potřeba, ale samozřejmě všechny tyto věci jsou velice nákladné, takže tady vždycky poměřujeme to, co si ty veřejné rozpočty mohou dovolit, co ještě můžeme vybudovat a co, co už ne, nicméně my se teď určitě chceme zasadit o šíření osvěty mezi veřejností, aby skutečně pečlivě vážili, kam ty svoje seniory umisťují.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Uvádí ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Michaela Marksová. Děkuji, na shledanou.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Na shledanou.

Zdroj: ČRo Radiožurnál

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 29.8.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:27.