Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Srpen:

Jste připraveni, chválila ministryně (Zlínský deník)

„Pokud by všechny kraje byly na tento krok připravené tak jako ten Zlínský, bylo by to velmi příjemné,“ zhodnotila dosavadní jednání ministryně. „Nemá smysl z Prahy rozdělovat peníze jednotlivým poskytovatelům sociálních služeb,“ nechala se slyšet Marksová.

„Já skutečně z ministerstva nemohu vědět, že nějaká organizace zde je dobrým nebo špatným poskytovatelem sociálních služeb, takže ten převod na kraje je logický,“ vysvětlila.

Zákon, který má tuto změnu prosadit, má být v Poslanecké sněmovně projednáván na podzim a účinný by měl být od ledna příštího roku.

Jste připraveni, chválila ministryně

Mimo financování sociálních služeb řešila ministryně například otázku dětských domovů, pěstounské péče či náhradní rodinné péče.

„Myslím, že je vidět pozitivní vývoj v tom, že děti do tří let věku z ústavů mizí a mohou být v rodinách místo ústavů,“ prohlásila ministryně.

Došlo i na téma domovů pro seniory, které jsou mimo síť poskytovatelů sociálních služeb, tedy soukromé. Některé z nich totiž prý více méně klamavou reklamou lákají klienty, avšak nabízejí poměrně špatné podmínky.

„Bohužel jsme dospěli k závěru, že nejlepší pákou je osvěta, aby si lidé, kteří tam umísťují své blízké, dané zařízení pořádně zkontrolovali, prohlédli si jej a informovali se na služby,“ přiznala Marksová. Poukázala i na fakt, že kraji ministerstvo mají vyvěšeny seznamy registrovaných poskytovatelů sociálních služeb. „U soukromých zařízení je to vždy dohoda mezi lidmi a daným zařízením a do toho stát vstoupit nemůže, pokud vysloveně nedojde například k zanedbání péče,“ konstatovala ministryně.

Dalším bodem bylo také stárnutí populace a zajištění dostatečných kapacit v domovech pro seniory do budoucna. Podle Marksové si jednak každý kraj a v podstatě i obec musí naplánovat, kolik takových zařízení bude v budoucnu potřebovat a zároveň prý také existuje ministerstvem zpracovaný centrální plán pro stárnutí populace.

„Musím říct, že do nynějška tomu nebyla příliš věnována pozornost,“ přiznala.

Proto chce příští rok prezentovat vládě smysluplný plán s návrhy, co by se mělo dělat a kolik to bude stát. Vyjádřila se také k fungování úřadů práce a jejich spolupráci s firmami při hledání uplatnění pro nezaměstnané.

„Musíme si uvědomit, že v posledních letech byly úřady práce zdevastované a přestaly plnit svoji základní roli, což je zprostředkování zaměstnání,“ konstatovala Marksová. Pomoci by mohlo například personální posílení.

Zdroj: Zlínský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 27.8.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.12. 2018 000 10:58.