Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Srpen:

Rozhovor s Michaelou Marksovou, ministryní práce a sociálních věcí (ČRo Radiožurnál)

Jiří CHUM, moderátor
Skupina odborníků doporučí vládě urychlit práce na takzvaném kurzarbeitu, tedy zkrácení pracovního týdne s částečnou dotací státu. Chce tak pomoci českým firmám, na které dopadl ruský zákaz na dovoz potravin a některých dalších produktů. Čeští podnikatelé by kvůli ruským sankcím do konce roku mohli přijít až o 300 milionů korun. Já teď v Ranním interview vítám prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka, dobrý den. Je podle vás postup pracovní skupiny správný. Pomůže zaměstnavatelům kurzarbeit zmírnit finanční ztráty kvůli ruským sankcím?

Jaroslav HANÁK, prezident Svazu průmyslu a dopravy
Určitě je to jedna z možností rychlého politického prostření ve prospěch rizikové krize, která nastává díky sankcím EU - Rusko a Rusko - EU. My o tom kurzarbeitu jsme bojovali 7 let. Předchozí politické vlády neměly pochopení a neuměly to spočítat.

Jiří CHUM, moderátor
Jak nastavené podmínky mají ale podle vás význam, podmínky kurzarbeitu, aby firmám opravdu pomohly?

Jaroslav HANÁK, prezident Svazu průmyslu a dopravy
Výhoda je v tom, že se to bude týkat nejen výpadku hospodářského výsledku, což je momentálně bude asi důležitá věc, ale i různých přechodů na nové programy firem, sezónní dopady, v případě i živelné pohromy. Takže firma tam a hlavně co jsem požadoval dvě věci, že klíčové na tom jednání pracovní skupiny, aby to pro podnikatele bylo co nejjednodušší, samozřejmě musí podnikatel počítat, že tam přijde následná kontrola a aby se dalo využít i to, co jsme měli v tom evropském neúspěšném kurzarbeitu a to je možnost rekvalifikace nebo zvyšování kvalifikace.

Jiří CHUM, moderátor
Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka v Ranním interview poslouchala také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. I vy vítejte, dobrý den.
Může kurzarbeit skutečně zabránit propouštění? Jaká jsou podle vašeho názoru úskalí kurzarbeitu.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Já za tím vidím spíše pozitiva, protože tady vlastně stát pomáhá těm zodpovědným zaměstnavatelům, kteří se nechtějí hned při prvních potížích zbavit svých zaměstnanců a v celkovém důsledku je to vlastně i pro ten stát úspornější, protože o náklady na zaměstnance, kteří momentálně nemají tolik práce /výpadek signálu/ i stát dohromady.

Jiří CHUM, moderátor
--------------------
Podmínkou toho je, že zaměstnavatel zaměstnance po dobu nepropustí tedy po nějakou dobu, kdy bude mít garantován příspěvek od státu.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Ano.

Jiří CHUM, moderátor
Jaký to bude mít dopad na stát, přesněji řečeno, na jeho rozpočet?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
On ten materiál je zatím velice čerstvý a samozřejmě tady nebyl čas dělat nějakou důkladnou analýzu. Nicméně teď, co se týče toho propadu způsobeného těmi sankcemi vůči Rusku, tak ten modelový propočet je na 5 tisících zaměstnancích a ten odhad je, že sice stát v rámci kurzarbeitu by na něm mohl vydat asi 182 milionů korun, ale ve chvíli, kdy by tito lidé se stali nezaměstnanými a byli na podpoře, tak ten stát vydá 545 milionů korun. Takže tady šestiměsíční úspora je to tedy na půl roku a ta šestiměsíční úspora státních financí je asi 363 milionů.

Jiří CHUM, moderátor
Říká Michaela Marksová z ČSSD, ministryně práce a sociálních věcí také v Ranním interview Radiožurnálu, i vám děkuji, na shledanou.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Na shledanou.

Zdroj: ČRo Radiožurnál

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.8.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:23.