Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Srpen:

Konec Drábkova dědictví, stát vypíše IT zakázku roku (Hospodářské noviny)

Výplatu dávek od letoška dočasně zajišťuje společnost OKsystem, k níž se ministerstvo muselo vrátit po nepovedeném Drábkově experimentu. Tým ministryně Michaely Marksové (ČSSD) se teď rozhodl vypsat otevřenou soutěž, přestože uvažoval i o tom, že by stát mohl celou firmu OKsystem koupit. A že by pak přes ni, její programy a experty, systém provozoval sám.

„Bylo to ale jen jedno z mnoha řešení,“ řekl ředitel ministerského úseku informatiky Robert Baxa.

Firma dodá, stát se postará

Na papíře bude mít zakázka hodnotu 1,8 miliardy, vedení ministerstva ale předpokládá, že v soutěži cenu výrazně srazí. Podobně jako jsou podle šéfa IT Baxy podobné systémy levnější v Německu nebo v Rakousku.

„Zkušenosti ze zahraničí nám ukázaly, že tam mají náklady výrazně nižší,“ dodal Baxa.

Ministerstvo také počítá s tím, že výplata dávek bude technicky fungovat jinak než doteď: zatímco od 90. let si stát kupoval tuhle službu na klíč, nově by vítěz zakázky systém vyvinul a pak ho předal ministerstvu. Takže například úpravy nutné vždy, když se změní zákony, by si pak už úřad zajišťoval sám, což by mělo být podle ministerských propočtů levnější.

Před tímhle řešením ale varuje Jiří Procházka, spolumajitel OKsystemu.

„Zahájit vývoj zcela nového systému je nehospodárné a velmi riskantní, což se ostatně před dvěma lety potvrdilo,“ upozornil Procházka právě s odkazem na plán exministra Drábka.

Zněl zpočátku zajímavě: vystavět nový systém, levnější než OKsystem, který službu zajišťoval od 90. let.

Drábek se ovšem vyhnul veřejné soutěži - přes dodatky „napasoval“ zakázku na už existující smlouvy, které se ovšem týkaly něčeho zcela jiného. A výplata tak přešla pod firmy, z nichž některé měly vazby na Drábkova náměstka Vladimíra Šišku, dnes v této kauze obviněného protikorupční policií z machinací. Po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se nakonec ministerstvo muselo od letošního ledna vrátit k OKsystemu.

Že se systém pod Drábkem proti původním předpokladům pětkrát prodražil, potvrdil nedávno i Nejvyšší kontrolní úřad. Drábek reagoval, že kontroloři chybně sečetli náklady na výplatu dávek a celkové náklady na ministerské IT.

Nový systém od roku 2017

Vítěz říjnové zakázky by mohl nový systém spustit naostro od roku 2017 - to kvůli vývoji systému a testování. Systém výplat si totiž nemůže dovolit kolaps: ročně jím protečou dávky za 80 miliard.

Výběrové řízení mohlo vyhlásit již minulé vedení úřadu, po prezidentském ministru Františku Koníčkovi totiž z loňska zůstaly podklady, jak má nový systém fungovat. Podle ředitele IT Baxy ale příliš kopírovaly to, co dnes dělá OKsystem, takže ostatní firmy by prý byly znevýhodněné.

„Podklady byly neutrální. A navíc na nich pracovali lidé z úřadů práce, kteří vědí, jak má systém fungovat,“ nesouhlasí bývalý Koníčkův náměstek Oleg Blaško.

Ministerstvo předpokládá, že o soutěž na dávkový systém bude velký zájem. Například spolumajitel OKsystemu Procházka potvrdil, že se jeho firma do tendru určitě přihlásí.

DRÁBKŮV SYSTÉM
Tři roky problémů
Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) spustil od roku 2012 nový systém na výplatu sociálních dávek. Systém za 1,6 miliardy ale kolaboval, navíc na něj nebyla vypsána otevřená soutěž.

Úřad: Zrušte smlouvy
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže loni nařídil smlouvy s dodavateli vypovědět, takže systém musela převzít firma OKsystem, která ho provozovala od 90. let. Ministerstvo práce chystá novou soutěž.

Šest let pro náměstka
Drábkovu zakázku stále vyšetřuje policie. V kauze už ale padl jeden nepravomocný šestiletý trest: dostal ho Drábkův náměstek Vladimír Šiška za to, že firmě OKsystem nabízel stomilionovou zakázku výměnou za to, že přestane ministerstvo napadat kvůli systému na výplatu dávek.

Autor: Vojtěch Blažek

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.8.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:34.