Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Srpen:

Stát platí firmám mzdu za čtyři tisíce mladých zaměstnanců. Pro velký zájem jich přibude (byznys.ihned.cz)

Už přes čtyři tisíce mladých zaměstnanců pobírá mzdu od státu, ačkoli mají podepsanou smlouvu s některou soukromou firmou. Dostali se do vládního programu pro absolventy s krátkou či žádnou praxí. A stát hradí firmám, které je zaměstnají, až sto procent nákladů po dobu až jednoho roku.

Celkem tento projekt přijde až na 1,6 miliardy korun. Má odvrátit rostoucí nezaměstnanost mezi mladými lidmi, kteří jsou jednou z nejohroženějších skupin na trhu práce. Ze státního rozpočtu pochází 15 procent, zbytek hradí dotační program Evropské unie.

Základní podmínkou k tomu, aby firma dostala pracovní sílu v podstatě zadarmo, je pouze to, že jim místní úřad práce přidělí mladého uchazeče, který nemá dohromady praxi delší než dva roky. Podle nejnovějších údajů platných ke konci července bylo už takových pracovních smluv podepsáno 3994.

"Toto číslo se ale poměrně rychle navyšuje, takže dnes už to určitě bude více než čtyři tisíce," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Zároveň je podle ní pravděpodobné, že díky zájmu firem i absolventů vzroste kapacita programu.

Ten vznikl ještě v dobách vlády Petra Nečase a administrativně se rozběhl loni v červenci. Původně se počítalo s tím, že na program půjde částka 1,034 miliardy korun a sloužit bude pro tři tisícovky zájemců.

"Dvakrát už ale byly na tyto pobídky převedeny peníze z méně úspěšných programů, takže nyní se počítá s pěti tisíci zaměstnanými absolventy, na jejichž platy půjde o 293 milionů korun více, než byl původní rozpočet," říká Beránková s tím, že ani toto číslo nebude konečné.

Ministerstvo práce a sociálních věcí má totiž k dispozici dalších 1,25 miliardy korun, z nichž 300 milionů má putovat právě na program praxí pro mladé.

Kromě zdrojů je tu ale i velká poptávka. O mladé lidi bez praxe projevilo v rámci projektu zájem 6221 firem, které nabídly 8304 pracovních míst. Mezi absolventy bylo k poslednímu červenci 6970 zájemců.

Nejvíce, okolo tisícovky, absolventů se takto povedlo udat v Ústeckém kraji. Čtyři z nich už si z úřadu práce "stáhla" například Lenka Heinze, personalistka severočeské společnosti BuS Děčín. Úřad jim hradí přes osmnáct tisíc korun měsíčně, což je limit pro daný region. V jiných krajích se tato částka blíží až ke 24 tisícům korun.

Měsíční náklady děčínské firmy na takového pracovníka jsou tak kvůli odvodům v řádech několika tisíc korun. Pokud se firmy vejdou do limitu se všemi náklady, nemusejí doplácet nic.

Ve firmě zabývající se montážní plošných spojů takto našel práci například absolvent elektrotechnické průmyslovky na postu manažera kvality, ale zároveň i pracovníci na pozice skladníků či montážních dělníků. Dotaci si Heinze chválí.

"Absolventy musíme po nástupu hodně učit, investujeme do nich čas a energii. Protože s nimi nemáme téměř žádné mzdové náklady, tato investice se nám vyplácí," říká personalistka firmy s 65 zaměstnanci.

Právě nutnost mladé absolventy zaučovat je za normálních okolností překážkou i podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jana Wiesnera.

"Je pochopitelné, že firma chce za vynaložený plat odvedenou práci. To ale nezkušení absolventi nejsou zpočátku schopni plnit," říká Wiesner, který se považuje za zastánce od počátku aktuálního projektu.

Díky dotacím podle něj alespoň část mladých najde práci nastálo. Nebojí se tak, že by je po dotovaném roce zaměstnavatelé zase propustili.

"I firmy potřebují omladit a tohle je pro to skvělá příležitost. Záleží hlavně na šikovnosti absolventů a na tom, co během roku předvedou," říká Wiesner.

Za pravdu mu dává i situace ve zmíněném BuS Děčín.

"Od úřadu práce máme proplácený sice jen rok, ale smlouvy jsme s těmito novými zaměstnanci podepisovali na dobu neurčitou. Počítáme tak s tím, že u nás zůstanou i potom," říká Heinze.

MLADÍ NEZAMĚSTNANÍ

I poté, co téměř čtyři tisícovky absolventů a mladých podepsalo do konce července "dotovanou" pracovní smlouvu se zaměstnavateli, zůstalo na úřadech práce 23 748 jejich vrstevníků.

V meziročním srovnání je to o 5 394 uchazečů z této demografické skupiny méně. Meziměsíčně sice počet stoupl o 991 osob, to je ale způsobeno pravidelnými sezónními vlivy, zejména zakončováním školní docházky.

Absolventi a mladí tvoří 4,4 % všech nezaměstnaných. O zaměstnání se na úřadech práce v Česku na konci července ucházelo 541 364, což znamená nezaměstnanost na úrovni 7,4 procenta.

Nahlíženo z jiné perspektivy a jinou metodologií (dle Eurostatu), bylo letos v květnu nezaměstnaných 16,5 procent mladých Čechů. Lépe na tom bylo pouze pět zemí Evropské unie (nejlepší Německo hlásí 7,8% nezaměstnanost mladých).

Naopak jak průměr eurozóny (23,3 %), tak i celé EU (22,2 %) jsou vyšší než česká čísla. Země nejvíc postižené nezaměstnaností mladých hlásí více než 50 procent. Konkrétně Řecko vede s 57,7 procenty a okolo poloviční hranice se pohybujei Španělsko (54 procent) a Chorvatsko (48,7 procent). Z nejihoevropských zemí je na tom nejhůře celkově sedmé Slovensko s 32,2 procenty.

Zdroje:
Úřad práce České republiky
Statista.com

Zdroj: byznys.ihned.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 19.8.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:57.