Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Srpen:

Studenti pomohou bezdomovcům najít práci

Třicet tisíc lidí v Česku nemá domov. Dalších sto tisíc žije v ubytovnách nebo azylových domech. I pro ně je bez vzdělání a práce život na ulici na dohled. Podle posledních průzkumů lidí v takové životní situaci přibývá. Navíc se nelepší jejich motivace něco změnit. V roce 2020 by podle odhadů mohlo být na ulici dalších 100 tisíc lidí.

Těm z azylových domů Agapé 1 a 2, které v Krupce na Teplicku slouží rodinám s dětmi, by mohl pomoci pilotní projekt Zamotané životy lidí bez domova. Studenti Střední školy sociální Perspektiva a Vyšší odborné školy v Dubí se během něj stanou mentory „azylantů“. Budou se s nimi scházet a pomohou jim v přípravě na rekvalifikační zkoušku. Výhodou projektu je, že se obejde bez čerpání veřejných peněz. Pokud se uchytí, uplatnit by se mohl ve vyloučených lokalitách.

„Bude to pro studenty výborná praxe. Pracovat přímo s klienty, a ještě je vzdělávat,“ řekla Kateřina Svobodová z realizačního týmu.

Dohlížet na studenty budou jejich pedagogové. Svobodová už spolu s dalšími odborníky připravuje jak pro budoucí mentory, tak pro klienty příručky, kterými se budou řídit. „Nepůjde o obyčejná skripta, o teoretické poučky. Celý přístup bude hodně o praktických věcech,“ vysvětlila. Studenti se tak dozvědí, jak své žáky motivovat a jak si ověřit, že se studiu opravdu věnují.

Na začátku byla kampaň s názvem Sociální inovace, na základě které odborná veřejnost začala hledat nové cesty k integraci klientů sociálních služeb.

Do „vlastního“?

Téměř bez šance.

„Jedna z podmínek schválení tohoto projektu bylo ušetření finančních prostředků z veřejných zdrojů, které se tenčí,“ uvedla jeho manažerka Marie Bílová.

Projekt podpořilo ministerstvo práce a sociálních věcí, tedy alespoň slovně.

„Každý projekt, který pomáhá lidem s komplikovanými osudy osamostatnit se, velmi vítám. Nedávno jsem navštívila azylový dům v Sokolově organizace Pomoc v nouzi. Bydlí tam ženy s dětmi, rodiny i jednotlivci. Bez azylu by byli na ulici,“ napsala LN ministryně Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Upozorňuje ale, že ze zákona je pobyt v takovém zařízení omezen na rok. Odejít „do vlastního“ je za nynějších podmínek téměř nemožné.

„Naprostá většina obcí zprivatizovala svůj bytový fond, a tak nemá těmto lidem co nabídnout. Systémovým řešením může být jedině zákon o sociálním, respektive dostupném bydlení,“ dodala ministryně.

Odkazuje tím na byty ze sociální rezervy, které by byly určeny pro občany ve finanční tísni. Přijetí tohoto zákona si stanovila jako svoji prioritu. V roce 2017 by podle jejích plánů měl začít platit.

Realizační tým projektu oslovil firmy a organizace, jestli u nich mohou klienti vykonávat praxi. Úspěšní absolventi by se pak v nich mohli i uplatnit.

Projekt se rozběhl už v květnu, na konci prázdnin čeká 11 klientů akce s názvem Den nanečisto. Během něj se půjdou podívat do firmy, kde budou na praxi. Od října začne učení ve dvojicích.

Podle národní koncepce bezdomovectví s výhledem do roku 2020 jsou ohroženými skupinami hlavně senioři a matky samoživitelky. Odborníci ale mluví i o mladých lidech, kteří opouštějí dětské domovy.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 11.8.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.3. 2018 000 20:41.