Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Srpen:

ČSÚ: Češi pracují déle než Evropané, chybí částečné úvazky (ct24.cz)

"České firmy mají bohužel stále mentalitu vlastnictví. Ty firmy, které se naučí dávat i zkrácené úvazky nebo mít externí spolupracovníky, na tom budou výrazně lépe," komentoval čísla odborník na personalistiku Jan Bubeník.

Rozdávat zkrácené úvazky se české firmy zdráhají, s pracovními smlouvami na dobu určitou naopak nešetří. Podíl osob pracujících na základě termínované smlouvy loni stoupl na rekordních 10 %.

"Zaměstnavatelé toto řešení volí stále častěji a netýká se to jen juniorských pozic," upozornila Gabriela Strašilová z odboru statistiky trhu práce ČSÚ.

Česko se v rámci Evropy vyznačuje rovněž tím, že dominantní část pracovní síly je zaměstnaná v průmyslu a stavebnictví (37,5 %). V ostatních státech Evropské unie pracuje v tomto sektoru jen každý čtvrtý.

"Když je malá ekonomika velmi silně orientovaná na jeden segment, tak to přináší určitou zranitelnost. Často to ale jinak ani nejde," uznává hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Česko zároveň patří mezi země s nejvyšší zaměstnaností starších mužů ve věku od 55 do 64 let (62,6 %). "Český trh práce stárne," upozornil statistik Ondřej Nývlt. Naopak podprůměrné je v tuzemsku uplatnění starších žen (pouze 41,4 % oproti 43,3 % v EU).

Praha si vede dobře i v evropském srovnání

Celková míra nezaměstnanosti v Česku loni dosáhla 7 %, po Nizozemsku, Německu a Rakousku tak byla čtvrtá nejnižší v EU. Státy osmadvacítky zaznamenaly průměrnou nezaměstnanost 11 %. Nejvyšší nezaměstnanost mají Řecko (27 %) a Španělsko (25 %).

Co se týče regionů, lze najít ještě větší rozdíly. Vůbec nejnižší počet lidí bez práce zaznamenal v roce 2013 německý Oberbayern (2,6 %). Špatně si ale nevedla ani Praha, která obsadila v celoevropském srovnání šesté místo s mírou nezaměstnanosti 3,1 %. Na předchozích pěti místech byly výhradně německé nebo rakouské regiony.

Na opačném konci pomyslného žebříčku 272 evropských regionů se nachází převážně části Španělska. Vůbec nejhorší situace panuje v regionu Andalucía, kde míra nezaměstnanosti dosahovala 36,2 %.

Zdroj: ct24.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.8.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:43.