Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červenec:

Projekt úřadu práce otevřel dveře absolventům (Prostějovský týden)

Největší zájem o něj projevili mladí uchazeči v Ústeckém kraji, kde do konce června zaznamenali 825 uzavřených dohod. Žádosti se však vrší jak ze strany zaměstnavatelů, tak ze strany mladých lidí i na Prostějovsku.

K dnešnímu dni o něj projevilo zájem 165 mladých lidí, a zájem je i ze strany firem.

„Doposud 44 zaměstnavatelů na Prostějovsku dalo práci 52 mladým uchazečům. Čísla se však neustále mění,“ informovala Marta Kaštilová z prostějovského úřadu práce.

Programy se rozběhly 1. července 2013 a skončí 31. října 2015. Projekt za 1,327 miliardy realizuje Úřad práce České republiky prostřednictvím svých krajských poboček.

„A to v rámci operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, ze kterého jde na úhradu projektů 85 %, a 15%pak ze státního rozpočtu,“ informovala mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

Cílovou skupinou jsou uchazeči o zaměstnání do 30 let.

„Podstatou této aktivity je umožnit mladým lidem získání tolik potřebné praxe a tím pádem zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání. V opačném případě se totiž dostávají do začarovaného kruhu a výsledkem je pak jejich dlouhodobá evidence na úřadu práce,“vysvětlila generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

„Jsme za tyto projekty nesmírně rádi, myslím, že mají skutečně smysl, protože částečně pomáhají řešit nezaměstnanost. Zejména v naší oblasti informačních technologií je těžké se zapracovat, zaměstnanec potřebuje čas. Do doby, než má určité zkušenosti, nám tedy pomáhá jeho místo zafinancovat úřad práce,“ uvedl jednatel prostějovské firmy Zdeněk Šmíd s tím, že je rád, že projekt pomáhá dostat absolventy do pracovního procesu.

Zaměstnavatelé mohou absolventům v rámci projektu nabídnout smlouvu na dobu určitou i neurčitou. Mzdový příspěvek úřad práce poskytuje na společensky účelné pracovní místo a těžko umístitelné absolventy škol.

„V případě, že ÚP ČR uzavře vzájemnou dohodu se zaměstnavatelem, může mu poskytnout na vytvořené společensky účelné pracovní místo měsíční příspěvek na celkové mzdové náklady. A to až do výše 24 000 Kč, včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění,“ uvedla mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková s tím, že účastník projektu může dostat i příspěvek na rekvalifikaci.
„Šanci na nové místo dostávají mladí lidé, kteří jsou v evidenci úřadu práce, její délka přitom nehraje žádnou roli, a od doby, kdy ukončili studium, odpracovali dohromady maximálně dva roky,“ dodala Kateřina Beránková.

V oborech, jako je účetnictví, školství, obchod či v technických oborech, úřad práce finančně přispívá také na mentora, člověka, který sedm měsíců zaškoluje přijatého absolventa.

„Příspěvek mentora činí první tři měsíce až 15 075 korun měsíčně při maximálním rozsahu 15 hodin týdně a následující 4 měsíce až 5025 korun měsíčně při rozsahu až 5 hodin týdně,“ uvedla mluvčí ÚP ČR. Ke konci června projevilo o projekt zájem 6163 zaměstnavatelů.

Zdroj: Prostějovský týden

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.7.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:19.