Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červenec:

Zájem o rekvalifikace mezi nezaměstnanými roste, lákají je hlavně počítačové kurzy (zprávy.rozhlas.cz)

Nezaměstnané ale lákají i práce svářečů nebo chův. Rekvalifikační školení platí Evropská unie společně s Úřadem práce ČR (ÚP ČR).

Zkoušku pro zaměstnance, kteří chtějí pracovat ve skladech nebo supermarketech a potřebují umět jezdit s vysokozdvižným vozíkem, má za sebou třeba 33 letý Jakub Skřivánek, původní profesí truhlář.

„Mám malou praxi, vlastně asi jen tři roky. Učňák se nepočítá, truhláři mezi sebe mladé moc nechtějí, spíš někoho staršího s delší praxí. Vozík se hodí, budu si hledat něco, kde bych jen jezdil, nebudu v kanceláři.“

Že najde brzo práci ve skladu, doufá i 30 letá Simona Šebková z Kladna, která je bez práce pět měsíců.

„Na tento kurz jsem se přihlásila, protože se mi líbí práce ve skladu. Celkově mi to zabralo i s motivačním kurzem měsíc.“

Největší zájem v oblasti rekvalifikací je o počítačové kurzy, sociální oblast, účetnictví nebo svářečské a masérské kurzy. Na seznamu kurzů je i oblast cestovního ruchu. Jolana Kopřiva Myslivcová školí jak budoucí delegáty, tak třeba průvodce.

„Velmi často k nám přicházejí lidé, kteří pracovali v kanceláři a chtějí úplně změnit svůj život, profesi. Přicházejí k nám učitelé, architekti, historici, ale i studenti cestovního ruchu, kteří si chtějí zvýšit kvalifikaci.“

Do roka má práci 60 procent uchazečů

Podle generální ředitelky Úřadu práce Marie Bílkové si po rekvalifikaci najde do roka práci zhruba 60 procent uchazečů. Kurzy se ale nehodí pro všechny zájemce, musí mít určité vzdělání nebo předpoklady. Věk ale nerozhoduje.

„Musíme si uvědomit, že ti lidé, kteří stále ještě někde v podvědomí už jsou možná posíláni mezi důchodce, tedy ti 50 a kousek, tak na trhu práce budou ještě velmi dlouho. Takže věk pro nás rozhodně není žádným limitem.“

Pokud zapsaný zájemce kurz nedokončí, musí státu rekvalifikaci zaplatit sám.

Zdroj: zprávy.rozhlas.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.7.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 19:08.