Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červenec:

Úřad zaplatil praxi pro 530 lidí (Brněnský deník)

Mladí lidé po absolvování školy často nemohou najít práci, protože nemají praxi. Tu ale neseženou, protože je nikdo nechce zaměstnat. Cestou ze začarovaného kruhu má být projekt Odborné praxe pro mladé do třiceti let. Díky němu za víc než rok od spuštění získalo v Jihomoravském kraji první pracovní zkušenosti 530 lidí. Například Barbora Nagyová vystudovala management cestovního ruchu a zaměstnání nemohla sehnat osm měsíců. Nedávno ale začala pracovat jako asistentka.

„Vyplatí se mít pevné nervy, zkoušet to a vyčkat. Díky projektu jsem získala zaměstnání, které mě dokonce baví,“ popsala svou zkušenost žena.

Program je určený lidem mladším třiceti let bez ohledu na dosažené vzdělání. Zaměstnavatelům úřady práce platí větší část nákladů na mzdy a zdravotní a sociální pojištění těchto lidí. Maximálně však čtyřiadvacet tisíc korun měsíčně. Smlouvy se uzavírají většinou na rok.

„Podstatou je umožnit lidem získání praxe a tím pádem zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání,“ sdělila generální ředitelka úřadu Marie Bílková.

V Jihomoravském kraji po dotovaných zaměstnancích sáhlo už 416 firem a organizací.

„Nejčastěji nabízejí pozice asistentů, obchodníků, administrativních pracovníků, prodavačů, techniků ve stavebnictví a strojírenství nebo pracovníků v pohostinství,“ přiblížil projektový manažer krajské pobočky úřadu práce Jiří Mikulec.

Dva zaměstnance dotované úřadem práce přijala i brněnská cestovní kancelář Pux Travel.

„Účastníci projektu získají hodnotnou praxi, bez které by velmi těžko hledali uplatnění. Nám dotace od úřadu vynahrazuje administrativní a časovou zátěž se zaučením nekvalifikovaných pracovníků,“ řekl majitel společnosti Karel Kameník.

Dobré ohlasy od zaměstnavatelů potvrzuje i Mikulec.

„Zatím v kraji praxi ukončilo předčasně asi dvacet procent zařazených, z čehož lze usoudit, že zkušenosti zaměstnavatelů jsou spíše dobré. Máme také signály, že s mnoha praktikanty počítají i do budoucna po skončení dotace. Nicméně, vzhledem k tomu, že první roční praxe skončí v srpnu a září, je brzy hodnotit,“ dodal.

Rozpočet projektu je v kraji 152 milionů korun. Má skončit v říjnu 2015. Podle ekonomického analytika Michala Kozuba jde o účelnou investici.

„Nejen, že uchazeč nebude bez práce, a tedy se sníží náklady pro stát, ale také se jeho pracovní kapitál bude dále rozvíjet. Do budoucna může být velkým přínosem pro ekonomiku. To ovšem nejde hodnotit pouze v horizontu jednoho nebo dvou let,“ poznamenal.

O programu
Je určený lidem do 30 let, kteří jsou v evidenci úřadu práce b zaměstnavatelům úřad proplácí náklady na měsíční mzdy až do výše 24 tisíc korun b rozpočet projektu na jižní Moravě je 152 milionů korun, 85 procent jde z evropských dotací b nové místo za víc než rok od spuštění programu získalo 530 lidí, kteří pracují u 416 zaměstnavatelů a smlouvy jsou většinou na rok.

Zdroj: Brněnský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 25.7.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:42.