Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červenec:

Starší poradí mladším. Aneb nový projekt úřadu práce (MF Dnes)

„Zatím jsme nenašli zaměstnavatele, který by splňoval podmínku zaměstnance v předdůchodovém věku. Snažíme se komunikovat s co nejvíce zaměstnavateli v regionu a nabízet jim výhody projektu, bohužel ale zatím bez výsledku,“ řekla Gabriela Kratochvílová, která na karlovarské pobočce úřadu práce vede referát projektů EU.

Dodala, že se firmy mohou kdykoliv obrátit na odborné pracovníky projektu. Kontakty poskytnou úřady práce. Jak název projektu napovídá, v tandemu pracuje člověk, kterému vznikne nárok na starobní důchod za 18 měsíců a méně. Své zkušenosti předá zájemcům o zaměstnání s maximálně dvouletou praxí, kterým je nejvýše 30 let. V praxi to vypadá tak, že zaměstnavatel podá požadavky na pracovníka, úřad práce vybere vhodné uchazeče z evidence a domluví jim u zaměstnavatele pracovní pohovor. Smyslem je, aby měl zaměstnavatel možnost si budoucího pracovníka vybrat.

Řediteli Liasu ve Vintířově Rudolfu Borýskovi se zdá projekt zajímavý, i když z firmy neodchází davy lidí do důchodu.

„Zkoumáme, jak se nás generační tandem týká, abychom jej mohli případně využít. Projekt se mi zdá tisíckrát smysluplnější než rekvalifikace, což je podle mne šílený způsob, jak někomu najít práci.“

Zaměstnavatel, který se projektu zúčastní, dostane od úřadu práce měsíční příspěvek na uchazeče z evidence úřadu práce až do výše 24 tisíc korun, a to včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Refundované jsou také skutečně vynaložené náklady na mzdy pracovníka v předdůchodovém věku. I zde je strop 24 tisíc korun.

Zdroj: MF Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 25.7.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 17:28.