Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červenec:

Kraj chce postižené přestěhovat z ústavů do chráněných bytů (MF Dnes)

„První etapa proměny skončila v červnu a představovala v případě Lobendavy rekonstrukci dvou domů v Rumburku a v případě Hliňan rekonstrukci jednoho domu v Teplicích a výstavbu nového domu v Trmicích,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Původní objekty klienti opustí.

Ve druhé etapě transformace postaví kraj ještě domy v Ústí nad Labem, Velkém Šenově a Šluknově. „Počet institucí a kapacita se nerozšíří, jen klienti budou využívat služeb komunitního a nikoliv ústavního typu,“ vysvětlila mluvčí Hanáčková.

Druhá část transformace skončí v listopadu 2015. V rámci projektu museli odborníci posoudit, jak velkou pomoc od personálu klienti potřebují.

Peníze na stavbu nového chráněného bydlení samospráva z větší části získá z ministerstva práce a sociálních věcí. Pro každý region má stát na přeměnu pobytových zařízení podle Hanáčkové připraveno sto milionů korun. Sociální služby pro zdravotně postižené dospělé zajišťuje především kraj. Domovy pro seniory mají na starosti příslušné obce a města. V loňském roce kraj vyčerpal na investice v sociálních službách 30,2 milionu korun.

„Měli jsme připraveno více, ale zdrželo se výběrové řízení na zakázku domova sociálních služeb v Kadani a Mašťově na Chomutovsku,“ doplnila Hanáčková.

Pro letošní rok je v rozpočtu připravena částka 81,3 milionu korun. Největší část těchto peněz kraj investuje do výše zmíněné do přeměny ústavu sociální péče v Lobendavě a domova pro lidi se zdravotním postižením v Hliňanech. Peníze na stavbu nového chráněného bydlení krajská samospráva z větší části získá z ministerstva práce a sociálních věcí.

Zdroj: MF Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 11.7.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 16:47.