Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červenec:

Volných míst je nejvíc od dubna 2009 (Právo)

Přestože práce se v Česku stále hledá velmi těžko, nezaměstnanost klesá a pracovní místa přibývají nepřetržitě už půl roku. Počet volných míst v červnu meziměsíčně stoupl o 1456 a meziročně o 5447. Na jedno místo připadalo 10,9 uchazeče.

Pro řadu analytiků jsou červnové výsledky trhu práce spíše zklamáním.

„Loni v červnu poklesla míra nezaměstnanosti o dvě desetiny. Vezmeme-li v úvahu, že ekonomika klesala, zatímco letos roste zhruba o tři procenta, a přitom máme jen o tři tisíce nezaměstnaných méně, je vidět, že trh práce zatím na oživení ekonomiky výrazně nereaguje,“ řekl Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.

Problémem podle něj je, že zatím příliš nevznikají dlouhodobá místa a zaměstnavatelé přetěžují pracovní sílu.

„Výraznější tvorbu nových pracovních míst čekáme až ve chvíli, kdy ekonomika poroste po několik kvartálů o více než 3,5 procenta,“ dodal Pikora.

Situaci na trhu práce nyní tradičně příznivě ovlivňují sezónní práce.

„V příštích měsících by ale mohla nezaměstnanost s příchodem absolventů škol na úřady práce stagnovat nebo mírně růst,“ uvedla generální ředitelka úřadu Marie Bílková.

Absolventi škol zatím ještě statistiku výrazně neovlivňují, úřady práce evidují jen vyšší počet dotazů. Zkoušet hledat si práci by ale podle nich měli začít už nyní.

„Během letních měsíců si ji mohou vyjednat a v září, kdy jim skončí status studenta, pak mohou plynule nastoupit do zaměstnání,“ uvedl ÚP ČR.

Nejhůř je na tom stále Ústecko

Nejvyšší míra nezaměstnanosti je dlouhodobě v Ústeckém kraji, kde v červnu dosahovala 10,8 procenta. I tam se ale proti květnu snížila o půl procentního bodu. Druhá nejvyšší nezaměstnanost byla v Moravskoslezském kraji, a to 9,8 procenta. Také největší počet uchazečů na jedno volné místo je na Ústecku (v červnu 35,6), dále pak na Bruntálsku (33,9), Karvinsku (33,3), Jesenicku (29,9) a Sokolovsku (28,7). Nejnižší podíl nezaměstnaných mezi kraji byl tradičně v Praze, a to 5,3 procenta. Relativně dobrá situace je potom i v Plzeňském kraji, kde podíl lidí bez práce činil 5,5 procenta.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 9.7.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:38.