Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červenec:

Druhý pilíř důchodové reformy nejspíš skončí, pro je důchodová komise (zpravy.rozhlas.cz)

Komise hledá takové řešení, které by minimalizovalo hrozbu případných soudních sporů.

„Neexistuje žádná varianta, která by stoprocentně vyloučila toto riziko,“ poznamenal Martin Potůček.

Jak také uvedl, tato varianta byla při dnešním jednání vybrána podle různých hledisek jako nejschůdnější.Za nejméně konfliktní považuje zvolenou variantu i člen komise za KSČM, poslanec Jiří Dolejš:
„Posunulo se to v tom smyslu, že se soustředíme na druhou variantu, což je varianta, která znamená nechat klientům jejich peníze, což je nejmenší konflikt pokud jde o vlastnictví těch peněz."
"A pak byla druhá, podstatná debata, a to je o termínech účinnosti připravovaného zákona, který se bude věnovat druhému a třetímu pilíři,“
uvedl Dolejš.

Pravicová opozice je proti

Opoziční ODS a TOP 09 s případným zrušením druhého pilíře nesouhlasí. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že jeho strana zrušit druhý pilíř nechce, proto se ani neúčastnil jednání komise o tomto bodu.

„S tím TOP 09 principiálně nesouhlasí, takže se logicky ani nebude podílet na řešení jednotlivých variant, jak by se tento chybný krok dal udělat.“
„Pokud současná vládní moc chce zrušit druhý pilíř – a je k tomu zcela legitimní – tak by měla říci, jakým jiným způsobem v rámci povinných odvodů, což je 28 procent z ceny své práce, zajistí zásluhovost. A to tak, bohužel, není,“
řekl Kalousek Českému rozhlasu.

Nynější koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ke zrušení druhého pilíře zavázala ve své smlouvě.

Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Od loňska mohou lidé přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého.

Zdroj: zpravy.rozhlas.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 4.7.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:22.