Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červenec:

Michaela Marksová: Rozhovor - Koaliční kabinet odsouhlasil taky změnu, která se týká nechvalně známých ubytoven (ČRo Radiožurnál)

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Koaliční kabinet odsouhlasil dnes taky změnu, která se týká nechvalně známých ubytoven, hlavně v sociálně vyloučených lokalitách, kde se často platí nepřiměřeně vysoké poplatky vzhledem k tomu, jaké zázemí tato zařízení nabízejí. Doplatek na ubytování by totiž měl být nově poskytovaný výhradně na jednu matnost, nebo byt a ne na počet lidí, kteří v něm žijí, zpřísnit se má také posuzování v jakých případech se jedná o hmotnou nouzi, která přidělení doplatku vyžaduje. Naše pozvání přijala ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD, Michaela Marksová, dobrý večer.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Dobrý večer.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Paní ministryně, slibujete si od příslušného zákona, že tedy zamezí kšeftování s doplatky na bydlení?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Možná bychom měli na začátek připomenout že ten doplatek na bydlení za poslední tři roky skutečně prudce vzrostl, že zatímco v roce 2011 to bylo 850 milionů, tak v loňském roce to bylo 2,8 miliardy a to je ten důvod také, proč bylo voláno po tomto zákoně, vy už jste část toho řekla, jedna ta věc, která zamezí tomu byznysu s chudobou těm přemrštěným nájmům je, že se tedy ten doplatek bude vztahovat na obytný prostor a dříve ten majitel ubytovny dal do jednoho pokoje třeba 8 lidí, kteří spolu nesdíleli společnou domácnost, to znamená, že každý ten jednotlivec dostal doplatek na bydlení v té nejvyšší možné výši. Dnes už to možné nebude, ti lidé budou posuzováni jako rodiny a nad 4 lidi už nějak není možné ten doplatek na bydlení zvýšit, například.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
A budou také přísnější parametry na to, kdo by měl ten doplatek získat, tedy, kdo je v hmotné nouzi než dosud, vy jste také řekla, že narostl počet těch lidí, kteří ho čerpají v posledních letech, takže by jich mělo zase ubýt?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
To bych to si netroufnu tahle říci, ale samozřejmě, jeden z těch záměrů, které ale nejsou v tomto zákoně, které ho nicméně musí doprovodit, je posílení sociálních pracovníků na Úřadech práce a to je materiál, který vládu buď příští týden nebo maximálně za 14 dní, protože my samozřejmě potřebujeme lidí kteří ty dávky vyplácejí a kteří zároveň budou schopni zkontrolovat, kdo přesně je tím příjemcem, jestli je to odůvodněné, jestli ty doklady, kterými se ti lidé prokazují, jsou skutečně správné, ale ještě bych možná trošku víc pohovořila o další důležité věci v tom zákoně a to je, že on také určuje určité standardy kvality toho bydlení, zejména v ubytovnách.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Tedy hygienické normy, standardy, které už by neměly být takové jakých jsme byli svědky v některých případech, skutečně odstrašující?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Ano, v podstatě ten stát, když už někam dává, ty svoje veřejné peníze, tak rozhoduje ten o tom, kam je bude dávat a když bych to trochu přehnala, tak v současné době je možné za případ hodný zvláštního zřetele označit třeba skutečně nějakou stodolu se suchým záchodem někde 20 metrů od té, od toho obytného prostoru a dnes tam ten doplatek můžeme vyplatit, a to už by v budoucnosti nemělo být možné, ten zákon vlastně také řeší jaksi koordinaci jakou povinnost, jak místního stavebního úřadu, tak hygienické normy. Diskutovat s tím Úřadem práce. Podívat se na tu ubytovnu, jestliže tyto dva úřady jaksi nevydají rozhodnutí, nepotvrdí, že je to skutečně kde se dá důstojně bydlet, tak tam Úřad práce ten doplatek nedá.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Říká ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Michaela Marksová, díly nashledanou.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Děkuji, nashledanou.

Zdroj: ČRo Radiožurnál

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.7.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:31.