Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červenec:

Konec byznysu s chudobou? Vláda schválila přísnější metr na majitele ubytoven (ct24.cz)

Systém výplaty příspěvků na bydlení je totiž nyní nastavený tak, že se v ubytovně platba počítá podle počtu osob, v bytě ale podle metrů čtverečních. Proto je pro provozovatele ubytoven výhodné mít v malé místnosti co největší počet nájemníků.

Doplatek na bydlení je nyní řešen v rámci zákona o pomoci v hmotné nouzi. Posuzování hmotné nouze pro přiznání doplatku se má nyní zpřísnit a provozování ubytoven by mělo být vyňato ze živnostenského zákona. Zákon, který by problematiku sociálního bydlení upravoval, by měl být hotový za dva roky.

Už by se také nemělo stávat, že by v jednom pokoji bylo nahlášeno deset lidí. Na to budou dohlížet stavební úřady společně s hygieniky a úřady práce. Kvůli tomu chce ministryně do dvou týdnů předložit vládě návrh na personální posílení úřadů práce. Ministryně zároveň uvedla, že novela představuje kompromis. Pokud by se totiž už vůbec nevyplatilo majitelům ubytoven sociálně slabé ubytovávat, mohli by tito lidé lehce skončit na ulici.

Vláda předpokládá, že omezením doplatků na bydlení ušetří. Nedokáže ale odhadnout kolik. Podle odhadů žije v ubytovnách kolem sto tisíc lidí. Výdaje na dávky na bydlení a počet příjemců strmě rostou. Zatímco v roce 2007 dostávalo doplatek na bydlení měsíčně průměrně 27 340 lidí a pobírali 1 732 korun, loni stát vydával už 65 100 dávek a jedna činila v průměru 3 608 korun. Předloni se na doplatek vyplatilo 1,67 miliardy korun, loni už přes 2,81 miliardy.

Zdroj: ct24.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.7.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:24.